Ankara Kalesi çevresinde dönüşüm başladı

Ankara'nın simge noktalarından olan bölgedeki metruk binalar yıkılıyor.

08 January 2020
Ankara Kalesi çevresinde dönüşüm başladı Ankara'nın birçok ilçesinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla daha modern ve güvenli yaşam alanları kazandırılıyor. Başkent Ankara'nın önemli noktaları arasında gösterilen ancak çevresinde çok fazla çarpık yapılaşmanın bulunduğu Ankara Kalesi'nde kentsel dönüşüm başladı.

Altındağ ilçesi sınırlarında bulunan Ankara Kalesi'nin çevresindeki metruk binaların yıkımı başladı. Çalışmalar hakkında bilgiler veren Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, yıkımların Kayabaşı Mahallesi'nde başladığı bilgisini aktardı.

200'ÜN ÜZERİNDE METRUK BİNA TESPİT EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Ulus ziyaretinde çalışma alanlarını belirlendiklerini ifade eden Altındağ Belediye Başkanı Balcı, "Kalenin büyük bölümü Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin (ABB) sorumluluk alanında. Ama bizim alanımızda olan yerler de var. Kayabaşı Mahallesi, kalenin eteklerinde Arslanhane Camii’nin sağında kalan bölge. İlk adım, kalenin eteklerindeki metrukların temizlenmesi. Orada arkadaşlarımız tespitlerini yapmaya başladılar. 200’ün üzerinde metruk bina var. Tespitlerimizin sonucunda tebligatları yapıp hava şartlarının da uygun olduğu zamanlarda bunları yıkmaya başlayacağız. Metruk binalar ortadan kalkacak sonra da oranın belli bir plan dahilinde dönüşümünü sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Söz konusu çalışmada bölgedeki insanların mağdur edilmeyeceğinden bahseden Balcı, "Oradaki insanlarla konuşarak bunu yapacağız. Yukarıda da bildiğimiz kadarıyla ABB bir takım planlamalar yapıyor. Biz kendi sorumluluk alanımızdan başlamak üzere yaparsak inşallah yukarıya da olumlu olarak yansır" ifadelerini kullandı.

HERGELEN MEYDANI DA DÜZENLENECEK

Hergelen Meydanı'yla ilgili de planlama yapıldığını açıklayan Başkan Balcı, "Oradaki esnafla belli bir süre içerisinde bir araya geleceğiz. Bakanlığımız bir takım alternatifler hazırladı. Onların da kabul edebileceği alternatifler olacak. Oranın yeniden Ankara’nın tarihi kültürel dokusuna uygun geçmişteki fonksiyonlarına taşıyacak şekilde planlanmasında büyük yarar var" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum