Ankara Ulus'ta tarihi yenileme çalışması başlıyor

Ankara'nın simge bölgesinde yenileme çalışmaları yürütülecek.

15 February 2021
Ankara Ulus'ta tarihi yenileme çalışması başlıyor Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından Ulus'ta kentsel yenileme çalışmaları yapılacak. Ulus'un Anafartalar Caddesi, Posta Caddesi, Ulus İş Hanı, Çıkrıkçılar Yokuşu ve Sobacılar Çarşısı'nda yenileme çalışmalarının yapılacağı belirtildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Ulus'un tarihi mirasını korumak ve turizmi canlandırmak için belirlenen bölgelerde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları yapılacak.

Çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Ulus'u tarihi dokusuna uygun olarak canlandırıyoruz. Cumhuriyet döneminin emaneti olan bu yapılarımızın sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmalarını tamamlayarak tekrar faaliyete geçireceğiz. Başkentimizin tarihi geleceğine ışık olacak" ifadelerini kullandı.

ROMA TİYATROSU'NDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Ulus'ta yürütülecek çalışmaların detaylarından bahseden Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Ulus'un özgün ve karakteristik yapısına zarar vermeden bu yıl 2 projenin de bitirilmesini amaçladıklarını aktardı.

Roma Tiyatrosu'nun Ankaralılar kadar turistler için de bir cazibe merkezi haline getirileceğini belirten Ödemiş, "Roma Tiyatrosunun yanı sıra 17 bin metrekarelik bir alanı içine alan Arkeopark projemiz hayata geçiyor. Önümüzdeki günlerde bunun da ihalesini yapacağız. Dolmuş duraklarının olduğu alanı da kapalı dolmuş alanı projemiz ile kaldıracağız. O alana yönelik 17 bin metrekare otopark ve yeşil alan projemiz de tamamlanmıştır. Dolmuş duraklarını kaldırıp düzenlemeyi yaptırdıktan sonra yaklaşık 35 bin metrekare yeşil alanla gelen misafirleri karşılayan bir otopark ve arkeopark karşılama alanı ile tarihi mekanda misafirleri kabul edeceğiz" şeklinde konuştu.

Roma Tiyatrosu'nda çalışmaların başladığını ve Ekim ayında yer teslimi yaptıkları bilgisini paylaşan Ödemiş, üç boyutlu çizimlerin yapıldığını, dolgu ve hafriyatların çıkarıldığını ifade etti.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü binasının otel olması için Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından karar verildiğini hatırlatan Ödemiş, "Ulus'ta gelen misafirleri ağırlayacak büyük bir otel yoktu. Elimizdeki bu binayı koruyarak, işlev vererek faaliyete geçirmeyi planladık" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum