Antalya için 'Deprem Master Planı' çağrısı!

Antalya'da deprem tehlikesinin göz ardı edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

30 August 2021
Antalya için 'Deprem Master Planı' çağrısı! Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de riskli yapıları bir an önce güvenli yapılara dönüştürmek büyük önem taşıyor. Türkiye'nin tüm bölgeleri, farklı seviyelerde de olsa deprem riski barındırıyor.

Dünya'da yer alan habere göre, Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) tarafından yapılan açıklamada, Antalya'nın 'Afet kenti' olmasını istemedikleri, bu sebeple şehirde Deprem Master Planının mutlaka tartışılması gerektiği ifade edildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert, Antalya'nın acı bir şekilde yaşadığı orman yangın felaketinin önemli bir ders niteliğine sahip olduğuna dikkat çekerek, "12 gün boyunca devam eden yangın bölgenin ekosistemine büyük zarar verdi. Yaşanan yangının bıraktığı tahribat dolayısıyla Manavgat'ta mikro iklim değişiklikleri yaşanacak. Belki erozyonlar yaşanacak. Şimdi bölge için neler yapabiliriz bunları konuşmanın zamanı. ANTGİAD olarak tüm enerjimizi yangın bölgesinin yeniden yaşaması için neler yapabiliriz diye vermeye hazırız" diye konuştu.

"ANTALYA 2. DERECEDE DEPREM BÖLGESİ"

İklimsel faktörlerin artık göz ardı edilemeyeceğine ve doğanın her gün insanlara bir mesaj verdiğini belirten ANTGİAD Başkanı Osman Sert, "NASA, küresel ısınmanın denizlere etkilerini gösteren yeni bir rapor yayımladı. Bu raporda Antalya'da ilerleyen yıllarda deniz seviyesinin 1 metre daha yükseleceği belirtiliyor. Yine ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünün yaptığı çalışmada bölgemizde deniz seviyesinin son 20 yılda 6 santimetre yükseldiğine dikkat çekildi. Artık bunları görmezden gelmemeli riskleri göz önünde tutarak tedbirleri almalıyız" ifadelerini kullandı.

Antalya'nın iklimsel faktörler dışında da riskler barındırdığının altını çizen Sert, "Antalya 2'nci derece deprem bölgesinde bulunuyor. Manavgat'ta yaşanan yangında gördük ki risklere erken tedbir alınmazsa yaşanan felaketlerin boyutları da büyüyor. Bunun önüne geçebilmemiz için Antalya için deprem mastır planını konuşmalı ve gündemde tutmalıyız. Antalya'nın bir an önce bu riskleri göz önüne alıp ciddi bir kentsel dönüşüm planlaması yapmalı. ANTGİAD olarak bizler her kurum ve kuruluşla bu önleyici çalışmaların yapılması için işbirliğine hazırız. Bizler bu kentin ve ülkenin geleceği olarak bizlerden sonraki nesillere yaşanabilir bir kent ve dünya bırakmalıyız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum