Antalya'da riskli yapılar tek tek belirleniyor

Antalya genelinde binaların risk analizi için çalışma başlatılıyor.

23 September 2021
Antalya'da riskli yapılar tek tek belirleniyor Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından yürütülmesi planlanan çalışma ile kent genelinde risk yapılara yönelik analiz çalışması yapılacak.

Antalya'daki çarpık kentleşmenin uzun zamandır uygulanan planlama anlayışından kaynaklandığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Balcı, bu durumun düzeltilmesi için parsel bazlı değil, mahalle bazlı kentsel dönüşüm projelerine gereksinim olduğunu ifade etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Antalya'da parsel bazında ruhsat verilmiş 5 bin civarında yapı bulunduğu bilgisini paylaşan Balcı, Büyükşehir Belediyesi'ne defalarca yazı yazarak yeni ruhsat verilmemesi konusunda uyardıklarını açıkladı. Uyarılarına rağmen ruhsat verilmeye devam edildiğini kaydeden Balcı, kentsel dönüşüm için iyi bir planlama ve güçlü bir iradeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

ORTAK ÇALIŞMANIN ÖNEMİ

Geçen yıl İzmir'de meydana gelen depremden sonra Büyükşehir Belediyesi ve İMO İzmir Şubesi arasında Bayraklı'daki riskli yapıların belirlenmesi için başlatılan ortak çalışmayı hatırlatan Balcı, çok sayıda yapının yıkıldığı afetten sonra yapılan bu iş birliği ile bölgede yapı envanterinin çıkarıldığını ve binalarda risk değerlendirmesi yapıldığını belirterek, "Biz de Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne kentin merkezi bölgelerindeki yapıların risk durumlarının tespiti için birlikte çalışmayı önerdik. 2000 yılından önce ruhsat almış bütün yapıların vakit kaybedilmeden incelenmesi gerekiyor. Eylül ayı içinde bu konuyla ilgili Başkan Muhittin Böcek'le görüşme talebinde bulunacağız" şeklinde konuştu.

Çalışmalarda hızlı yol kat edilmesi için öneride de bulunan Balcı, "Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 'İmar Barışı' için müracaat edilen dosyalar incelenirse risk tespitinde çok hızlı yol kat edilebilir. O dosyalardaki mühendislik hizmeti almamış ruhsatsız yapıların bir an önce yıkılması lazım. Ruhsat alınmış ama üzerine kaçak kat çıkılmış yapıların da mühendis tarafından hazırlanmamış kaçak kısımları yıkılmalı. İnsan hayatı değerlidir. Siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kar hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine ve denetimsizliğe terk edilemez" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum