Araplardan Türkiye’ye 1 Milyar Dolar Yatırım

Türkiye gayrimenkul sektörü, Suudi Arabistan menşeili Albassam Grup'tan 1 milyar dolar yatırım alacak.

30 Nisan 2015
Araplardan Türkiye’ye 1 Milyar Dolar Yatırım

Türkiye gayrimenkul sektörü, Suudi Arabistan menşeili Albassam Grup'tan 1 milyar dolar yatırım alacak.

Suudi Arabistan merkezli Albassam Grup, Türkiye’de gayrimenkule 1 milyar dolar yatırma kararı aldı. Bu hamle, metrekaresi ortalama 5 bin liradan yaklaşık 500 bin metrekare alım anlamına geliyor.

Suudi Arabistan merkezli Albassam Group CEO’su Ziad Albassam, Albassam Group ve Sumou Holding’in Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak için Suudi Arabistan’da 1 milyar dolar büyüklükte yeni bir fon kuracağını; fonun Emlak Konut GYO’nun da aralarında bulunduğu kamu şirketleriyle çalışmayı planladığını söyledi.

Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde konuşan Albassam, “Türkiye’de gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak için Sumou Holding ile Suudi Arabistan’da yeni bir fon kuruyoruz. Kiptaş, TOKİ ve Emlak Konut gibi kamu şirketleriyle çalışmayı planlıyoruz” dedi.

Suudi Arabistanlı şirketlerin Türk şirketleriyle daha fazla işbirliğine imza atmak istediğini vurgulayan Al Bassam, gayrimenkulün yanı sıra petrokimya ve enerji sektörlerinde de büyük yatırım fırsatları olduğunu dile getirdi.

3 YILDIR ARAŞTIRIYOR

Suudi Arabistan merkezli Sumou Holding’i temsilen aynı panelde konuşan İbrahim Al Assaf da Türkiye’nin enerji ve gayrimenkul sektörlerine yönelik olarak üç yıldır çeşitli fizibilite çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Al Assaf, “Çok sayıda projeyi inceledik. Araştırmalar yaptık. Türkiye’nin en cazip yatırım ülkelerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Özellikle İstanbul ve bölgesinde inşaat ve gayrimenkul yatırımlarıyla ilgileniyoruz ve Türk yatırımcıları Suudi Arabistan’a da bekliyoruz” dedi.

KİPTAŞ İLE GÖRÜŞTÜ

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’la da görüşen Suudi yatırımcılar projelerle ilgili bilgi aldı. Yıldırım “Bizim belediye olarak ana görevimiz, belediye eliyle yatırımcı gruplara yardımcı olmak. Para nereyi severse oraya gelir. Bizde istikrar var, güven var, İstanbul’da yatırımın dolar bazında geri dönüşü oldukça ilgi çekici halde” diye konuştu.

500 BİN METREKARE PROJE ALIMI DEMEK

Suudi grubun yapacağı 1 milyar dolarlık gayrimenkul alımı, emlak pazarında dengeleri değiştirebilecek bir büyüklüğü ifade ediyor. Metrekaresi ortalama 5 bin liradan yapılacak bir alımda 1 milyar dolarla yaklaşık 500 bin metrekare büyüklüğünde proje satın almak mümkün. Bu da en az 4 bin bağımsız bölüm demek oluyor.

Geçen yıl Türkiye’de yabancıların yaptığı alımlara bakıldığında 500 bin metrekarelik alımın anlamı daha iyi anlaşılıyor. En çok alım yapanlar listesinde Suudi yatırımcılar toplamda 1 milyon 509 bin metrekarelik alımla geçen yılın birincisi olmuştu. Bu alımı 1.578 farklı yatırımcı yapmıştı. Dün açıklanan yatırım tek bir yatırımcı grubun toplam tutarın üçte birini tek başına yapacağı anlamına geliyor. 500 bin metrekarelik alımla Albassam, Avusturyalılar’ın, Ruslar’ın, Hollandalılar’ın yaptığı alımdan daha fazlasını yapmış olacak. Mevcut ya da inşaat halindeki 4 bin konutun tek bir gruba satılması stok sorunu yaşayan sektör için de bir hayat öpücüğü anlamına gelecek. Fiyatlar üzerinde de etkisi olacak.

KONUTTA YILLIK FİYAT ARTIŞI YÜZDE 17,5

Türkiye genelinde konut fiyatlarında Şubat sonu itibarıyla yıllık artış yüzde 17.57’ye çıkarken, İstanbul’daki artışlar yüzde 27.74’ü buldu.

Merkez Bankası’nın Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE) verilerine göre, konut fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1.72 büyürken, konut fiyatlarındaki yıllık bazda reel artış da yüzde 9.32 düzeyinde gerçekleşti. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar 2014 yılı Şubat ayında 1,325.92 lira düzeyindeyken, bu yıl Şubat ayında 1,537.79 liraya yükseldi. Üç büyük il arasında İstanbul’daki konut fiyatları artışları açık ara birinci oldu. Buna göre, fiyatlar aylık bazda İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2.45, yüzde 1.35 ve yüzde 1.74 arttı. Böylece, yıllık bazdaki artışlar da İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 27.74, yüzde 10.84 ve yüzde 14.33 olarak gerçekleşti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Gül Proje'den 2017'de 8 Yeni Proje!

Gül Proje'den 2017'de 8 Yeni Proje!

Gül Proje, 2017 yılı yatırımlarını açıkladı. Firma 2016 yılı sonunda başladığı yatırımlarla beraber

04 Mart 2017


100 Yıllık Filyos Projesi Gerçek Oluyor!

100 Yıllık Filyos Projesi Gerçek Oluyor!

Filyos Projesi Zonguldak'ta hayata geçiyor. 100 Yıllık proje, Abdülhamit Han’ın hayaliydi...

03 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat