Artan inşaat maliyetleri kentsel dönüşümü etkiliyor

Kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığı ülkemizde inşaat çalışmalarında sıkıntılar görülüyor.

07 June 2021
Artan inşaat maliyetleri kentsel dönüşümü etkiliyor Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de riskli yapıların bir an önce güvenli yapılara dönüştürülme süreci büyük önem taşıyor. Türkiye'nin birçok noktasında kentsel dönüşüm sürerken son bir yıl içerisinde ciddi seviyelerde artan inşaat maliyetlerinin çalışmaları olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Dünya'da yer alan habere göre, kentsel dönüşüm hakkında konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, mevcut ekonomik koşullar kapsamında kentsel dönüşüme hız verilmesi ve vatandaşın mağduriyet yaşamaması amacıyla başta belediyeler olacak şekilde bütün kamu kurumlarının buluşarak ortak bir model hayata geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

"ÇALIŞMALAR BEKLENENDEN YAVAŞ İLERLİYOR"

Artan inşaat maliyetlerinin dönüşüm çalışmaları üzerindeki etkisinden bahseden Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, 500 bin nüfusu bulunan Kartal'ın 5'te 1'ini kentsel dönüşüme dahil eden plan ve projelerin hazırlanmasına rağmen yükselen inşaat maliyetleri sebebiyle dönüşüm sürecinin beklenenden yavaş ilerlediğini ifade etti.

Dönüşüm projelerinin ertelenmesi sebebiyle binlerce insanın riskli yapılarda yaşamayı sürdürdüğüne dikkat çeken Başkan Yüksel, ilçedeki yapıların İstanbul'un ortalamasından daha yaşlı olduğuna ve dönüşüm sürecine hız kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

"GÜÇLÜ BİR İRADEYE İHTİYAÇ VAR"

2019 yılında kendiliğinden çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın ardından Kartal'da kentsel dönüşüm gerçeğinin daha açık şekilde göz önüne geldiğini belirten Başkan Yüksel, "Kartal'da ada ya da bina bazlı dönüşümün çok acil şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Bu dönüşüm için tüm paydaşları bir araya getirecek güçlü bir iradeye ihtiyaç var. Mevcut şartlar altında görev TOKİ, KİPTAŞ ve ilçe belediyelerine ait inşaat şirketlerine düşüyor. Bu kurumlar hızlı hareket edemediği için parası olmayan kaderiyle baş başa kalıyor" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm sorununu çözmek için özel ve resmi kurumların bir araya gelmesi gerektiğini belirten Yüksel, "Sorunu çözmek için başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere Emlak Konut, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yanı sıra özel sektör finans temsilcileri bir masa etrafında toplanmalı. Bu görüşmelerde büyük kentsel dönüşüm hamlesinin kuralları belirlenmeli ve bir model oluşturulmalı. İstanbul için yapılan çalışma Türkiye için bir örnek olabilir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum