Aşiyan Parkı için İBB’den açıklama ‘Ağaç Kesilmeyecek’

Finüküler çalışması için kapatılan Aşiyan Parkı’nda işaretlenen ağaçlar sosyal medyada halkın tepkisine yol açtı. İBB’den ise ağaçların kesilmeyeceği yönünde açıklama yapıldı.

24 Temmuz 2017
Aşiyan Parkı için İBB’den açıklama ‘Ağaç Kesilmeyecek’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Rumeli Hisarüstü ile Aşiyan Parkı arasında yapılacak füniküler hattı projesi kapsamında kapatıldı. Yapımına başlanan Rumeli Hisarüstü ile Aşiyan arasındaki füniküler hattı için Aşiyan Parkı’nda ağaç kesileceği iddiası tepkilere neden oldu. Konuya ilişkin İBB’den, ağaç kesilmeyeceği ve şantiye bittikten sonra parkın eski haline getirileceği yönünde açıklama yapıldı.

Yeni füniküler hattının Rumeli Hisarüstü’nde Boğaziçi Üniversitesi’nin ana giriş kapısından başlayarak ve Bebek'teki Aşiyan Parkı’na kadar uzanması planlanıyor. Sac levhalarla çevrilen parktaki proje çalışmaları sürerken deniz kenarında bulunan bazı ağaçların kırmızı boyalarla numaralandırılarak işaretlenmesi sonrasında özellikle sosyal medyada ağaçlar kesilecek haberlerinin yer almasına sebep oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Orhan Veli’nin de heykeline ev sahipliği yapan Bebek Aşiyan Parkı füniküler inşaatı için İBB’den yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Aşiyan Parkı'ndan geçecek olan füniküler hattında proje çalışmaları yapılıyor. Aşiyan parkından geçecek olan füniküler hattında proje çalışmaları yapılıyor. Çalışmalarda ağaç kesilmeyecek.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Çevre Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü orman mühendislerinin bilgisi dâhilinde bazı ağaçlar aynı bölgede taşınacak şekilde planlanıyor.
Şantiye bittikten donra yeniden düzenlenecek eski haline getirilecek. Ağaçların kesilmesi söz konusu değildir.”HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Göztepe Parkı'nda metro çalışmaları başlayacak

Göztepe Parkı'nda metro çalışmaları başlayacak

İBB, Ümraniye Ataşehir Göztepe metro hattı çalışmalarına devam ediyor. İBB’den yapılan açıklamayla m

12 Ağustos 2017


Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak

Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan kalkan yüksek hızlı tren ile Hay

10 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat