Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu 2019’da hizmette

Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın çalışmalarını yerinde inceleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, hat ile ilgili açıklamalarda bulunurken 2019’un ilk yarısında açılacağını da duyurdu.

09 Ağustos 2017
Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu 2019’da hizmette İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte yapımı hızla devam eden Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın Çobançeşme - Kuyumcukent TBM Montaj programına katıldı. Çalışma alanında incelemelerde bulunan Kadir Topbaş, İstanbul’daki raylı sistemi 13 yıl içinde 150 kilometreye çıkardıklarını ifade etti. Topbaş, “Şu an çoğunluğu metro olmak üzere 257.3 kilometre raylı sistemin yapımı da devam ediyor. Gezin bakın, dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar yoğun metro yatırımı yok. 50,3 kilometre raylı sistemin de ihale aşamasında. 2019’da İstanbul’daki raylı sistemleri 441 kilometreye taşıyacağız” diye konuştu.

Kadir Topbaş, pek çok projeyi hayata geçirdiklerini ve ileri teknolojilerini kullanarak insansız çalışabilen metro sistemleri inşa ettiklerini söyledi. İBB’nin raylı sistemlerde nihai hedefinin 1023 kilometre olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “Bütçemizin yüzde 55’ini ulaşım yatırımlarına ayırıyoruz. 2023 sonrası ulaşacağımız hedeflerimizle İstanbul’un erişim sorununu tamamen çözeceğiz. En fazla yarım saat yürüme mesafesinde metroya ulaşabileceksiniz. Dünyada gıpta ettiğimiz şehirlerdeki raylı metroların daha fazlasını ve daha modernini İstanbul’da oluşturmuş olacağız. Silivri’den Gebze’ye, Sabiha Gökçen’den 3. Havalimanına kadar İstanbul’un her noktasına hızlı, güvenli ve konforlu erişim imkanını vermiş olacağız. İstanbul’u bir taraftan akıllı şehir yapmaya çalışırken, değir taraftan da ulaşım sorununu metrolarla çözmek için çalışıyoruz. Metro gibi hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım aracı yaparsanız, özel araç lüks olur. İnsanlar özellikle hafta içi metroyu tercih eder” diye ekledi. Konuşmasına devam eden Topbaş,  Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın 2019’un ilk yarısında açılacağının müjdesini de verdi.

Toplam 12 istasyondan oluşacak olan Ataköy- Basın Ekpresi- İkitelli Metro hattı, Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlayacak. Hat sayesinde Ataköy-İkitelli arası 19,5 dakikaya inecek. Söz konusu hattın, 338 Milyon 272 Bin Euro’ya mal olacağı belirtildi. Metro hattı, Başakşehir - Olimpiyat Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonu'ndan başlayacak ve TEM ve D-100 Karayolu'nu bağlayarak Basın Ekspres Bağlantı Yolu'na paralel bir koridor izleyecek. Hattın son durağı ise Ataköy İstasyonu olacak.

Toplam 5 ilçeden geçecek olan proje, 6 farklı raylı sistem hattıyla entegre olacak. Hizmete açıldığında toplam 2 Milyon 660 bin nüfusa hizmet etmesi ve Ataköy-İkitelli Metrosu ile günlük 500 bin, saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olması öngörülüyor.

Ataköy- Basın Ekpresi- İkitelli Metro hattının hizmete alındığında entegre olacağı raylı sistemler ise şu şekilde;

İkitelli Sanayi İstasyonu'nda Başakşehir - Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı ile Mehmet Akif İstasyonu'nda Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı ile Mimar Sinan İstasyonu'nda Yenikapı - Kirazlı – Halkalı Metro Hattı ile Çobançeşme İstasyonu'nda Hacıosman – Yenikapı – İncirli – Sefaköy Metro Hattı ile Yenibosna İstasyonu'nda Yenikapı - Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüs Hattı ile Ataköy İstasyonu'nda ise Marmaray’a geçiş sağlanacak.

Tünelleri NATM ve TBM yöntemiyle açılan ve 8 adet istasyonun yapımı hızla devam eden metro hattı, Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme- Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi , Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayii duraklarından oluşuyor.

Metro hattının yolculuk süreleri:

Ataköy – İkitelli Sanayi: 19,5 Dakika

Ataköy-Başakşehir: 27 Dakika

Ataköy-Kirazlı: 30 Dakika

Havalimanı-Başakşehir: 27 Dakika

Mahmutbey-Yenibosna: 23 Dakika


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


3. Havalimanı bölgesine 10 bin konutluk şehir kuruluyor

3. Havalimanı bölgesine 10 bin konutluk şehir kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki yeni mega projelerin bölgelerine şehirler kurulaca

24 Mayıs 2018


Gebze-Halkalı banliyö hattında test sürüşü yapıldı

Gebze-Halkalı banliyö hattında test sürüşü yapıldı

Çalışmalarda sona yaklaşılan Gebze-Halkalı banliyö hattında bugün test sürüşü yapıldı.

23 Mayıs 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum