Avcılar'da 5 bin konut dönüşüme alındı

İstanbul'un deprem tehlikesine karşı riskli ilçelerinden Avcılar'da kentsel dönüşüm sürüyor.

23 November 2020
Avcılar'da 5 bin konut dönüşüme alındı İstanbul Belediye Başkanı(İBB) Ekrem İmamoğlu, bugün Avcılar'daki kentsel dönüşüm bölgesinde incelemelerde bulundu. Başkan İmamoğlu'na ziyaretinde Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de eşlik etti ve kendisine çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İncelemeler sonrasında açıklamalarda bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul depreminin binlerce insanın yaşamını tehdit ettiğini belirterek, "Bu konuyu çözmediğimiz taktirde her daim kapıda bekleyen düşman gibi bizi tehdit edecek bir konudur. Bu kadar elzemdir. Bu konuyu bir mecranın, bir grubun, bir kurumun, bir partinin konusu yapmak kadar cahilce bir tavır ve davranış olamaz. Başından beri, bu meseleye bir seferberlik duygusuyla asılmamız gerektiğini ifade ediyorum. Hala da oradayız" ifadelerini kullandı.

"RİSKLİ YAPI ORANI YÜZDE 40'LARDA"

Avcılar ve Silivri ilçelerinde riskli yapı belirleme çalışmalarını başlattıklarını aktaran Başkan İmamoğlu, "Birincisi; manzarayı gördük. Yüzde 10 diye düşündüğümüz riskli yapı oranının, yapılan çalışmalarda, neredeyse yüzde 40’lara ulaştığını gördük. İstanbul’da dönüşümün ya da binaların yenilenmesiyle ilgili maliyeti, yaklaşık 500 milyar liraya yakın bir bütçe olarak tarifledi Tayfun Bey. Arkadaşlarımız sürece elbette bilimsel, teknik bakıyorlar ama benim de biraz piyasa tarifiyle bilgim ve oradaki maliyet unsurlarının değişkenliğiyle ilgili tahminlerim var ise -ki var; hayatım öyle geçti- ben, bu rakamın çok daha yukarısında olduğunu ifade edebilirim. İşte Avcılar’da da 20 yılda yapılanı gördünüz. Bu, bir belediye meselesi değil" şeklinde konuştu.

65 BİN KONUT DAHA DÖNÜŞÜME ALINACAK

Avcılar'da son bir yıl içerisinde 5 bin konutun kentsel dönüşüme girdiği bilgisini paylaşan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, "Yaklaşık 65 bin konut daha yenilemek, kentsel dönüşüme sokmak gibi bir zorunluluğumuz, görevimiz var. Bu süreci de İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin vereceği katkıyla çok daha hızlı, çok daha etkin yapacağımız biliyoruz. ‘Gerçek sorunlara, gerçek çözümler üreteceğiz’ demiştik. İşte deprem, gerçek bir sorun ve inşallah bu sorunu, sizlerle birlikte, bakanlığımızla birlikte, hükümetle birlikte el ele verip çözeceğiz" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum