AVM Cirolarında Turist Artışı

Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin, AVM ciroları üzerindeki payı yüzde 12'den yüzde 20'ye yükseldi.

11 Mayıs 2015
AVM Cirolarında Turist Artışı

Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin, AVM ciroları üzerindeki payı yüzde 12'den yüzde 20'ye yükseldi.

AVM Cirolarında Turist Artışı

Ülkemizde sayıları her geçen gün artan AVM'ler yerli halk kadar dışarıdan gelen ziyaretçilerin de yoğun ilgisiyle karşılaşıyorlar. Ülkemizde dışarıdan gelen turistlerin AVM cirolarındaki payı yüzde 12'den yüzde 20'ye yükselince, seyahat acentaları da turist başına aldıkları hanut bedelini 1 buçuk dolardan 4 buçuk dolara çıkardı.

Perakende Sektörünün Umudu Yabancı Ziyaretçiler

Kurlardaki yükselme, seçim belirsizliği, hava şartlarındaki değişimler gibi etkenler yüzünden sıkıntı yaşayan sektörün can simidi turistler oldu. Alışveriş merkezlerinde (AVM) turistlerin cirodaki payı yüzde 12 ile yüzde 20 arasında değişirken seyahat acentalarının Turist başına aldıkları hanut da 1.5 dolardan 4.5 dolara yükseldi. Güngören'deki Kale Outlet ile sektörde hizmet veren 3S Kale Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Mevlüt Alp Gürün, yabancı ziyaretçi sayısında ciddi artış olduğunu söyledi.

Vatan gazetesinden Necla Dalan'ın haberine göre, Gürün, "Kale Outlet'te geçen yıl 7 milyon 8 yüz bin ziyaretçi aldık. Bu yıl 8 milyonu geçmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl 160 bin yabancı ziyaretçimiz vardı. Bu yıl ilk 4 ayda 50 bini bulduk. Sadece Nevruz döneminde 20 bin yabancı geldi. Nevruz özellikle İranlılar için önemli bir bayram ve tatil dönemi. Yabancı ziyaretçideki artış seyahat acentalarının işine yarıyor. Yabancı turistleri 1 buçuk dolar hanutla AVM'lere getiren seyahat acenteleri artık kapıyı 4 buçuk dolardan açıyor. Bazı acentalar öğle yemeği de koyuyor" diye belirtti.

Bir yabancı turistin 10 Türk kadar alışveriş yaptığına dikkat çeken Mevlüt Alp Gürün, "Ayda 1 milyon 2 yüz bin lira cironun olduğu Kale Outlet'te turistlerin alışverişteki payı yüzde 12'yi buldu. En fazla alışverişi LC Waikiki, DeFacto gibi mağazalardan yapıyorlar. Bir Turist 10 Türk müşteri kadar alışveriş yapıyor. Bavulla geliyorlar alışverişe. Bu yıl ziyaretçi sayısında yüzde 20 civarında artış öngörüyoruz" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


3.Havalimanı projesinin yolcu köprüleri ilk kez görüntülendi

3.Havalimanı projesinin yolcu köprüleri ilk kez görüntülendi

Yapım çalışmalarının hız kesmeden sürdüğü 3.Havalimanı projesinde tamamlanan yolcu köprüleri ilk kez

13 Eylül 2017


Tav Havalimanları hisselerinin yüzde 3,76’sı yabancılara satıldı

Tav Havalimanları hisselerinin yüzde 3,76’sı yabancılara satıldı

TAV Havalimanları'nın kurucu ortaklarından Tepe İnşaat ve Sera Yapı hisselerinin bir kısmını yabancı

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat