Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu

09 Haziran 2016
PAYLAŞ
Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli geçiş ücretini ve açılış tarihini açıkladı...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli projesinin açılış tarihi ve geçiş ücretini açıkladı.

Asya ve Avrupa'yı deniz tabanı altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli projesinin Haydarpaşa'daki şantiyesini ziyaret eden Bakan Arslan, basın mensupları ile birlikte tüneldeki son durumu inceledi.

7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ BİR DEPREMDEN DAHA BÜYÜĞÜNE DAYANIKLI
Tünelin içinde bulunan 'sismik conta' sistemini de yerinde inceleyen Bakan Arslan, sistemin, İstanbul'da beklenen 7,5 büyüklüğündeki bir depremden daha büyük ölçekli bir depreme bile dayanma gücü sağlayacağını ifade etti.

ARALIK’TA AÇILIYOR
Avrasya Tüneli ne zaman açılacak merak konusuydu. Arslan bu soruya da yanıt verdi.
Bugün itibarıyla tünelin yüzde 82'sinin tamamlandığını ifade eden Arslan, “Hedefimiz bu yılın sonunda tüneli İstanbul'un hizmetine sunmaktır. Avrasya Tüneli'ni inşallah Aralık ayı içerisinde açmış olacağız” dedi.

AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ 5 DOLAR+KDV
Tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesini öngördüklerini belirten Arslan, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinin ise 5 dolar + kdv şeklinde düzenleneceğini açıkladı.

100 DAKİKALIK MESAFE 15 DAKİKAYA İNECEK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen projenin uzunluğu 14.6 kilometre. Bu mesafenin 5.5 kilometrelik kısmını tünel oluşturuyor. Bu tünel kısmının da 3.4 kilometre ise denizin altında. Avrasya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe güzergâhında yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inmesi bekleniyor. Bir katı gidiş bir katı geliş olmak üzere 2 katlı olarak inşa edilen tünel 2'şer şeritten oluşacak. Avrasya tünelinin Asya girişi Harem'de, Avrupa yakası girişi ise Çatladıkapı'da yer alacak. Tünelde sadece minibüs ve otomobillerin kullanımına izin verilecek. Araçlar OGS ve HGS sistemleriyle ödeme yapabilecek iken araç içindeki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.


"Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu" haberine ait yorum yok

Yorum Yap