Avrasya Tüneli’ne Kore’den 2017 “Yılın Yapısı” Ödülü

İstanbul’un iki yakasını denizin altından bir araya getiren ve ulaşım süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli bir ödüle daha layık görüldü.

11 Temmuz 2017
Avrasya Tüneli’ne Kore’den 2017 “Yılın Yapısı” Ödülü İstanbul’un iki yakasını denizin altından bir araya getiren ve ulaşım süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli bir ödüle daha layık görüldü. Kore İnşaat Mühendisleri Derneği (KSCE – Korean Society of Civil Engineers) “Altın Kategori”de 2017 “Yılın Yapı Ödülü”nü Avrasya Tüneli’ne verdi. Avrasya Tüneli bu ödülle birlikte finansman ve yapım aşamasından bu yana 8. Uluslararası ödülünü almış oldu.

Deniz tabanı altından geçerek iki katlı karayolu tüneli ile Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, ileri teknolojisi ile sağladığı konforlu ve güvenli yolculukla hem sürücülerin hem de uluslar arası otoritelerin de takdirini ve beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Hizmet vermeye başladığı günden bu yana sürücülerin tercih ettiği ve Kazlıçeşme-Göztepe güzergâhının 100 dakikaya varan yolculuk süresini 15 dakikaya, İstanbul Boğazı’nın iki yakasındaki süreyi ise 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli uluslar arası bir ödüle daha layık görüldü.

İstanbul’un iki yakası arasında hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım alternatifi sunan Avrasya Tüneli, Kore İnşaat Mühendisleri Derneği (KSCE – Korean Society of Civil Engineers) tarafından “Altın Kategori”de 2017 “Yılın Yapı Ödülü”ne layık görülerek yılın yapısı seçildi.

Avrasya Tüneli’nin finansman ve yapım aşamasından hizmet verdiği zamana kadar aldığı 8. Uluslar arası ödül olan Kore İnşaat Mühendisleri Derneği’nin 2017 Yılın Yapı Ödülü de diğer ödüllerle birlikte Avrasya Tüneli Müzesi’nde sergilenecek.

Avrasya Tüneli’nin daha önce aldığı ödüller:

-En İyi Altyapı Proje Finansman Anlaşması

İş dünyasının nabzını tutan saygın yayın organlarından biri olan Thomson Reuters Project Finance International (PFI) tarafından verilen Uluslararası Finans Proje Ödülleri kapsamında Ortadoğu ve Afrika’nın ‘En İyi Altyapı Proje Finansman Anlaşması 2012’ ödülüne ATAŞ layık görüldü.

-Avrupa’nın En İyi Proje Finans Anlaşması

Dünyanın saygın finans dergisi Euromoney’nin ‘Avrupa'nın En İyi Proje Finansman Anlaşması 2012’ ödülü ATAŞ’ın oldu. ATAŞ, yaklaşık 1 milyar 280 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımın yüzde 78 oranındaki kısmını oluşturan finansman anlaşmasıyla ödüle layık görüldü.

-En İyi Kamu-Özel Sektör Ortaklığı

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'nın önde gelen finans dergisi EMEA Finance tarafından en iyi kamu-özel sektör iş birliği uygulamasına verilen ödül, 2012 yılında Avrasya Tüneli Projesi’nin oldu.

-En Yenilikçi Ulaşım Projesi

Infrastructure Journal dergisi tarafından belirlenen 2012 yılının en iyi 100 projesi arasında Avrasya Tüneli de yer aldı. Avrasya Tüneli, en yenilikçi ulaşım projelerinden biri olarak seçildi.

-En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği ‘En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü’ 2015 yılında Avrasya Tüneli’nin oldu. Avrasya Tüneli Projesi, bağımsız jürinin 28 proje arasında yaptığı değerlendirme sonucunda ‘sahip olduğu yüksek standartlar’ nedeniyle ödüle layık görüldü.

-Yılın Projesi

Tünelcilik alanında dünyanın en önemli birliği olarak sayılan Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği (ITA - International Tunnelling and Underground Space Association) tarafından düzenlenen ITA Uluslararası Tünelcilik Ödülleri’nin ‘Büyük Projeler’ kategorisinde ‘Yılın Projesi’ (ITA Major Project of the Year) ödülüne 2015 yılında Avrasya Geçişi Projesi layık görüldü.

-Dünyanın En İyi Projesi (2016)

İnşaat sektörüne yön veren ve ABD’de 1874 yılından beri yayımlanan Engineering News Record (ENR) Dergisi Avrasya Tüneli’ni, tünel ve köprü kategorisinde “Dünya Çapında 2016’nın En İyi Projesi” seçti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum