Ayder Yaylası'nda doğal yapıya uygun dönüşüm sürüyor

Rize'nin Ayder Yaylası'nda başlatılan dönüşüm devam ediyor. İşte çalışmalardaki son durum…

01 December 2020
Ayder Yaylası'nda doğal yapıya uygun dönüşüm sürüyor Rize'de yer alan ve ülkemizin dünyaca bilinen turizm noktalarından olan Ayder Yaylası'nda bir süre önce dönüşüm faaliyetleri başlatılmıştı. Bölgedeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırma adına doğal yapıya uygun bir dönüşüm modeli hayata geçiriliyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Ayder Yaylası, 1987'de turizm merkezi ilan edildi. Bölge, 1994 yılında milli park, 1998 yılında ise doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

Ayder Yaylası'nda yer alan 20 dönümlük yeşil alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'kesin korunacak alan' olarak ilan edildi. Bölgede daha sonra görüntü kirliliğine yol açan yapılar kaldırıldı.

ÇALIŞMALARI TOKİ YÜRÜTÜYOR

Ayder Yaylası'nda devam eden çalışmalar hakkında bilgiler veren Rize Valisi Kemal Çeber, bölgede yürütülen projenin Türkiye'nin yaylaları için vizyon projesi olduğunu ifade etti.

Bölgede titiz bir çalışma yürütüldüğünden bahseden Çeber, Ayder Yaylası'ndaki çalışmaların TOKİ'ye devredildiğini ve TOKİ'nin çalışmalarda önemli seviyede yol kat ettiği bilgisini paylaştı.

ORJİNAL YAPI KORUNUYOR

Hayata geçirilen projede doğaya, yaylaya, yaylanın özelliklerine, orijinal yapısına zarar vermemeye gayret gösterildiğinin altını çizen Rize Valisi Kemal Çeber, çalışmalarla birlikte devam eden turizm faaliyetlerinin de en az biçimde etkilenmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Bölgede yürütülen otopark çalışmasından da bahseden Çeber, "Yaylayı egzoz ve gürültü kirliliğinden, yoğun trafik sorunundan arındırmak için Ayder girişine 1732 araçlık otopark yapıyoruz. Otopark bittiğinde hiç kimse beton yapı göremeyecek. Yaylanın kotundan faydalanılarak diyafram duvarlar üzerine konuşlanmış otopark inşaatı yapıyoruz ve şu anda yüzde 15'lere geldik. İnşallah 2021 sonunda tamamlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

HEDEF 2022 YILI SONU

Ayder Yaylası içindeki yolların büyük oranda tamamlandığını belirten Vali Çeber, "Esas can alıcı çalışma kentsel tasarım çalışmaları ile ilgili faaliyetler devam ediyor. Kentsel tasarım çalışmasını içerisine alan imar planımız tamamlanacak. İmar planının tamamlanmasının ardından oradaki mevcut bina ve konutları kentsel tasarıma uygun dönüşüm aşamasına geçeceğiz. Son hamle olarak yapacağımız faaliyeti 2022 yılı sonunda tamamlamayı, Ayder'i olabildiğince özüne dönmüş, insanı rahatsız eden yapılaşma ve kirlilikten kurtarılmış olarak Rize'nin, Türkiye'nin ve dünya insanının istifadesine sunacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum