AYİDER Başkanı’ndan Yeni Tip İmar Yönetmeliği Açıklaması

19 Şubat 2016
PAYLAŞ
AYİDER Başkanı’ndan Yeni Tip İmar Yönetmeliği Açıklaması

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'yle ilgili açıklamada bulundu...

Haziran 2013 tarihinde çıkarılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği 8 Eylül 2013, 14 Eylül 2013 ve 22 Mayıs 2014 tarihlerinde değiştirildi. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaat sektörünün beklentileri doğrultusunda geçici 6. madde ile bir düzenleme yaptı ve yüzde 20 artış oranına göre uygulanan inşaat miktarını, ortalamada yüzde 25 artış oranına çıkardı.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nden 2015 yılı bitmeden faydalanmak isteyen müteahhitler özellikle kentsel dönüşümün yoğun olduğu Kadıköy bölgesinde başvuru yoğunluğu yaşatmış ve belediyelerde dosyaların birikmesine neden olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ek emsal süresini 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzattığını açıklaması sektörü rahatlatırken Danıştay’ın 30 Eylül 2015 tarihinde verdiği durdurma kararı kentsel dönüşümü kilit duruma getirmişti.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Geçici Maddesi ile yüzde 25 ek emsal süresinin uzatılmasıyla ilgili açıklamada bulunan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Kentsel dönüşümü destekleyen ve daire sahiplerinin daha büyük dairelerde oturmalarına olanak sağlayan bir karardı. Bildiğiniz üzere kentsel dönüşümle birlikte daire sahiplerinin daireleri küçülmek durumunda kalıyordu. Bu geçici kural, kentsel dönüşümün desteklenmesi için önce 1 Ocak 2016 tarihine kadar uygulandı ve sonrasında bir yönetmelik değişikliği ile 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı." dedi.

AYİDER olarak mevcut sıkıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettiklerini ve bir hafta içerisinde yeni yönetmelik değişikliği yapıldığını belirten AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu "Bu geçici madde değişikliği ile kentsel dönüşüm eskiden olduğu gibi devam edecek" dedi. Bir an önce geçici olarak düzenlenen imar avantajları kalıcı hale getirilmesi gerektiğine vurgu yapan Tavukçuoğlu, "Böylece daire sahipleri daireleri küçülmeden kentsel dönüşümden faydalanabilirler." açıklamasında bulundu.


"AYİDER Başkanı’ndan Yeni Tip İmar Yönetmeliği Açıklaması" haberine ait yorum yok

Yorum Yap