Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

Dönüşüm çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğü Bağdat Caddesi'nde 76 proje daha hazırlanıyor.

29 Temmuz 2017
Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor Kentsel Dönüşüm Yasası'nın çıkmasının ardından çalışmaların yoğunlaştığı Bağdat Caddesi'nde birçok öncü inşaat firmasının da yürüttüğü projeler devam ediyor. Mesa, Aydoğan İnşaat, İnanlar İnşaat, Sadıkoğlu İnşaat gibi inşaat firmalarının dahil olduğu çalışmalarda 76 proje daha bölgede yükseliyor. Öte yandan bölgede yürütülen birçok projeyle konut arzının artması, beraberinde kur artışlarının da artmasıyla fiyatlarda 30'luk bir gerilemeyi getirdi.

İstanbul Anadolu yakasının en önemli merkezlerinden biri olan Bağdat Caddesi, ünlü markaların yer aldığı dünyanın en ünlü dördüncü alışveriş caddesi konumunda. Kadıköy ve Maltepe ilçeleri arasında yaklaşık 14 kilometre boyunca uzanan cadde; New York, Paris ve Milano gibi önemli merkezlerle yarışır halde.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARININ EN HIZLI OLDUĞU BÖLGE

Kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasıyla birlikte Bağdat Caddesi, İstanbul'un önemli inşaat noktalarından biri haline geldi. Türkiye genelindeki çalışmalarla kıyasla dönüşüm hızının oldukça hızlı olduğu bölgede, 1960 ve 1970'li yıllarda inşa edilen binalar yenileniyor.

İnşaat sektörünün öncü firmalarının da Bağdat Caddesi'nde projelere imza atmasıyla bölge, konut arzının giderek yükseldiği bir konuma geldi. Bağdat Caddesi boyunca geçtiğimiz yıllarda konut satış fiyatlarında görülen ciddi artışlar ise bölgede artan projelerle gerilemeye başladı. Uzmanlar, bölgedeki fiyatlarda yüzde 30'luk bir gerilemeden söz ediyor.

SAHİL KISMINDA FİYATLAR YÜKSELİYOR

Bölgede yürütülen çalışmaların sahil kısmı etaplarına gelindiğinde metrekare fiyatlarında artışlar görülüyor. Sahil kısmında metrekare fiyatlarının 5-6 bin dolar seviyesinde olduğu öğrenilirken sahilden uzaklaştıkça bu rakam 3-4 bin dolar seviyesine geriliyor.

Era Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Bağdat Caddesi'nin dünyaca ünlü markaların toplandığı bir cadde haline geldiğini vurgulayarak binaların çoğunun işyerine dönüşmeye başladığını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü hatırlatan Atalay, artan arz nedeniyle geliştirilen yeni projelerde fiyatların gevşeyeceği düşüncesinde.

BÖLGEDE ARZ FAZLASI YAŞANIYOR

Aydoğan inşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, bölgede yürütülen hızlı kentsel dönüşüm çalışmaları ile ortaya arz fazlasının çıktığını belirtti. Bağdat Caddesi'nde yürüttükleri projeler hakkında bilgiler veren Aydoğan şu ifadeleri kullandı: ''Aslanpark, İstasyon-park, Aydoğanpark gibi projelerimizin satışta olduğu bu bölgenin dinamiklerini çok iyi biliyoruz. Son dönemde Bağdat Caddesi’nde olması gerekenden çok fazla bina yenilenince insanlar projelerin öne çıkmasını bekliyor. Ancak şu anda arz talebin önüne geçmiş durumda.''

Konut şirketleri arasında rekabetin de arttığını ifade eden İrfan Aydoğan, koşulların ağırlaştığını belirtti. Bazı çalışmalarda bir yılı aşan ruhsat süreci nedeniyle inşaatların geç başladığını belirten Aydoğan, inşaat çalışmalarının geç başlamasıyla bina teslimlerinin uzadığını ve müteahhitlerin mülk sahiplerine taşınma bedelleri, kira yardım bedelleri gibi harcamalarla ağır yük altına girdiklerini söyledi. Çalışma sürecinde mülk sahiplerine kira yardımlarının da devam ettiğini hatırlatan Aydoğan, kira yardımı bedellerinin maliyetlere yüzde 13-18 arasında ek yük getirdiğini ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde konsept değişiyor

Kentsel dönüşümde konsept değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni kentsel dönüşüm modeliyle ilgili çarpıcı mesajlar i

26 Mayıs 2018


Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 2. Etap müjdesi

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 2. Etap müjdesi

Kayseri'de yürütülen Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yeni etap için görüşmeler önümüzdeki günle

24 Mayıs 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum