• Ulaşım Projeleri
  • Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak

Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan kalkan yüksek hızlı tren ile Haydarpaşa ve Halkalı arasında ulaşım sağlanacağını açıkladı. Bakan Arslan diğer projeleri hakkında da bilgi verdi.

10 Ağustos 2017
Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında banliyö hatlarının metro standartlarına getirileceğini duyurdu.

Tren hatlarının Marmaray ile bağlantısının yapılacağını vurgulayan Bakan Arslan, 2018 sonu Ankara’dan hareket eden bir yüksek hızlı trenin Haydarpaşa ve Halkalı’ya kadar gideceğini söyledi. Ayrıca Marmaray’ın devam olacak iki banliyö hattının da 2018 yılında tamamlanacağını açıklayan Arslan, Avrupa ve Asya arasında kesintisin demiryolu işletmeciliğinin de yapılacağını kaydetti.

Açıklamalarına devam eden Bakan Arslan, “Mevcut iki hattı metro standardına getirirken, yanına üçüncü bir hat yapıyoruz Gebze’den-Halkalı ’ya kadar. Bu üçüncü hattımız gündüzleri yüksek hızlı trenlere hizmet edecek, gece ise yük trenlerine hizmet edecek” diye ekledi.

ANKARA HAYDARPAŞA 3, HALKALI 3 BUÇUK SAAT OLACAK

Arslan, Marmaray projesinin devamı nitelikte olan banliyö hatlarının metro standardına getirme çalışmaları tamamlandığında Ankara’dan kalkan yüksek hızlı trenlerin Haydarpaşa’ya 3 saatte, Halkalı’ya ise 3 buçuk saatte ulaşacağını vurguladı. Arslan, “Ankara-Sivas YHT Hattı’nın tamamlanması ile Sivas-Ankara 2 saat, Sivas-İstanbul 5 saat, Sivas-Halkalı ise 5 buçuk saat olacak. Sivas’tan çıkan bir yolcumuz 5 buçuk saatte Halkalı’ya kadar gelebilecek” dedi.

“HALKALI KAPIKULE DEMİRYOLU İHALESİ BU SENE YAPILACAK”

Ayrıca diğer bir proje olan Halkalı-Kapıkule demiryolu hattının projelendirmesinin bittiğini ve bu sene ihaleye çıkacağını duyuran Arslan, “Sivas’tan çıkan bir yolcumuz hızlı trenlerimizi kullanarak Kapıkule’ye kadar gelebilecek. 2022-2023’e kadar Halkalı-Kapıkule’yi bitirmek istiyoruz ki böylece ülkemizin doğusundan çıkan bir tren Londra’ya kadar gidebiliyor olsun”  ifadelerini kullandı.

DEMİRYOLARINDA 700 KİŞİLİK İSTİHDAM AÇILACAK

Bakan Arslan, Devlet Demiryolları’na ağırlıkla mühendis, tekniker, hukukçu, memur ve 150 de işçi arkadaşımız olmak üzere 700 personel alacaklarını da belirtti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.