Bakan Özhaseki: “Her yıl 500 bin konut yenilenecek”

Başbakan Binali Yıldırım’ın kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması yönünde talimat verdiği açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, “Türkiye'de her yıl en az 500 bin konutun değişebileceği bir ortam doğacak" dedi.

09 Temmuz 2017
Bakan Özhaseki: “Her yıl 500 bin konut yenilenecek” Başbakan Binali Yıldırım’ın kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması yönünde talimat verdiği açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, “Türkiye'de her yıl en az 500 bin konutun değişebileceği bir ortam doğacak" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'de kentsel dönüşümün çok hızlı gerçekleştirilmesini sağlayacak yeni tedbir ve kanunları hazırladıklarını açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması için talimat verdiğini söyleyen Özhaseki, "Meclis, çalışma ortamı içinde fırsat bulabilirse, onları yerine getirdiğimizde Türkiye'de her yıl en az 500 bin konutun değişebileceği bir ortam doğacak" dedi.

Her yıl 500 bin konutun değişmesinin ekonomiye önemli bir canlılık getireceği vurgusunu yapan Bakan Özhaseki, "500 bin konutun değişmesiyle, 45-50 milyar dolar iç piyasaya dönecek ve piyasa hareketlenecek. 250 sektör canlanacak, istihdam iki misli artacak. Yüzde 7-8 civarında olan istihdama katkısı yüzde 15'lere çıkacak. Bu sektörle ilgilenen herkese müthiş iş kapıları açacak" ifadelerini kullandı.

"Dönüşüm için vatandaşa destek artacak”

İstanbul özelinde de kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü belirten ve vatandaşları deprem riskine karşı uyaran Özhaseki, “Depreme karşı hazırlıklı olunması gerekiyor. Vatandaşın kendi oturduğu binasını dönüştürmesi lazım. Şu ana kadar devam eden süreçte zaten vatandaşa destek veriyoruz, bunu artıracağız. İstanbul'da her yıl 200 bin bağımsız birimi yenilememiz lazım. Bu dönüşümün nasıl yapılacağı konusunda planlarımız hazır" dedi.

Bakan Özhaseki, İstanbul'da kentsel dönüşümün hızlanması için oluşturulan birim hakkında da bilgi verdi. Özhaseki, yeni birimin çalışma yapısı üzerine şunları söyledi: "İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ile İstanbul'da deprem riski, riskli alanlar ve kentsel dönüşümde kullanılabilecek kaynaklar üzerine detaylı çalışmalar yürütülüyor. Doğru bir kentsel dönüşümle riskleri ortadan kaldırmak için gayret ediyoruz."


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Mahmut Çelikcan: Kentsel dönüşümü garantör anlayışla yapıyoruz

Mahmut Çelikcan: Kentsel dönüşümü garantör anlayışla yapıyoruz

Adana Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, belediye eliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalar

18 Kasım 2017


Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı 28 Kasım’da yapılacak

Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı 28 Kasım’da yapılacak

Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı 2017, İnder ve İTÜ Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle 28 Kasım’da

17 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.