Bakanlık İş Kazalarını Önlemek İçin Kolları Sıvadı

28 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Bakanlık İş Kazalarını Önlemek İçin Kolları Sıvadı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, her yıl onlarca insanın ölümü ile sonuçlanan iş kazalarını önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bakanlık, iş kazalarını önleyebilmek amacıyla kamu ve özel tüm paydaşlarıyla işbirliği yaparak gerekli çalışma ve iyileştirme faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Bakanlık, dış cephe iş iskelelerinin güvenlik şartlarına uyulmamasından dolayı yaşanan iş kazalarını önleyebilmek için “Ahşap Dış Cephe İş İskelelerinin Tasarım Usul ve Esasları”nı belirledi ve aynı zamanda da rehber niteliğinde bir kitap hazırladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla yayımlanan ve 01.07.2015 tarihinde yürürlüğe giren “Ahşap, Çelik ve Alüminyum Alaşım Ön Yapımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ” kapsamında başlatılan “Ahşap Dış Cephe İş İskelelerinin Tasarım Usul ve Esasları”nı belirleyecek olan çalışma, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından neticelendirildi.

Konuyu değerlendiren Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, “Geçici olarak inşa edilip kullanılan, hem çalışanların hem de çevre güvenliği açısından önem taşıyan ahşap dış cephe iş iskelelerinin, güvenli ve amacına uygun bir şekilde inşa edilmesi, kullanılması ve sökülmesine kadar olan süreç içerisinde, ihtiyaç duyulan tasarım kriterleri, hesap metotları ve standartlar belirlenmiştir” dedi.

Ahşap Dış Cephe İş İskelelerinin Tasarım Usul ve Esasları'nın yayımlanması ile başta ruhsat vermeye yetkili idareler olmak üzere proje müelliflerinden yapı denetçilerine kadar tüm yapı sektörünün hizmetine sunulmasıyla önemli bir mevzuat açığı giderilecek. Bunun yanı sıra bu çalışmanın ülkemiz ahşap endüstrisine yol gösterici bir nitelikte olacağı ve üretime, istihdama, kalkınmaya katkı sağlayacağı da değerlendiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği konusunda paydaşları olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile birlikte yürüttüğü çalışmalar neticesinde; ahşap dış cephe iş iskelelerine ilişkin belirlenen usul ve esaslar standart olarak ta düzenlenmiş olup, yakın zamanda TSE tarafından yayımlanacak.

İHA


"Bakanlık İş Kazalarını Önlemek İçin Kolları Sıvadı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap