Bakırköy'de 100 bin bina dönüşüme alınacak

İstanbul'un eski ilçelerinden Bakırköy'de de kentsel dönüşüm hız kazandı.

25 March 2021
Bakırköy'de 100 bin bina dönüşüme alınacak Megakent İstanbul'da deprem tehlikesine karşı risk taşıyan yapıların kentsel dönüşüme alınarak güvenli yapılara dönüştürülmesi büyük önem taşıyor. İstanbul'un tüm ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları uygulanıyor.

Bakırköy Belediyesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bir kentsel dönüşüm raporu sunduğu belirtildi. Bu raporda 100 bin binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiği ifade edildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Bakırköy Belediyesi'nin geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kentsel dönüşüm planı kapsamında sunduğu bir kat imar artışının ortak karar ile kabul edildiği belirtildi. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, plan kapsamında 3 ve 4 katlı binaların 5 kata çıkarılacağını ifade etti.

YAPI STOKUNUN YÜZDE 65'İ ORTA VE AĞIR HASARLI

Deprem tehlikesi ve kentsel dönüşüm üzerinde değerlendirmelerde bulunan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, "Bakırköy de İstanbul'daki depremin merkez üssü ilçelerinden bir tanesi. Tabii Türkiye'deki bu deprem gerçeği hepimiz açısından çok sık ifade edilir ki siyaset üstü bir konudur. Biz, Bakırköy'ün hem depreme dayanıklı konutlarıyla hem uzun yıllardan beri mevcut olan yapı stokunun eskimiş ve yenileşmeye duyulan ihtiyacı hem de geçmiş yıllarda eski teknolojiyle deniz kumundan yapılmış olmasından dolayı ciddi bir değişime ihtiyaç olduğu konusunda çalışmalar yapmıştık. Hatta çok saygın iki üniversitenin yapmış olduğu çalışma ile Bakırköy’de binaların yaklaşık yüzde 65'inin orta ve ağır hasarlı olduğuyla ilgili tespitler var" şeklinde konuştu.

Çalışma sonrası kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazandığından bahseden Başkan Kerimoğlu, "Buradan yola çıkarak Bakırköy'de kentsel dönüşüm yapma arzumuzu ifade ettik. Son 6 yıldır gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyinde gerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı düzeyinde, geçmiş dönemde ve bugün, ciddi bir uğraş içindeyiz" ifadelerini kullandı.

KAT ARTIŞI MESELESİ

Bakırköy'deki kentsel dönüşüm çalışmalarında nüfusu çok yoğunlaştırmadan, kat seviyesini çok yükseltmeden, sadece bir kat artışıyla bu sorunu çözebileceğimiz konusunda yurttaşlar ile hemfikir olduklarını belirten Başkan Kerimoğlu, "En son geçen yıl kasım ayında belediye meclisinde bütün belediye meclis üyelerinin oy birliği ile bir kat artışa tekabül eden kentsel dönüşüm planları yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne de gönderdik. 3 ve 4 katlı binalara 1 kat daha eklenerek 5 katlı binalar haline getirilecek. Ancak 5 katlı binalara bir kat imar artışı ile ilgili taleplerimiz, henüz İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bekliyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum