Bakü Tiflis Kars Demiryolu’ndan Müjdeli Haber

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars demir yolunda trenlerin gelecek sene

21 Ekim 2015
Bakü Tiflis Kars Demiryolu’ndan Müjdeli Haber

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars demir yolunda trenlerin gelecek sene yürüyeceğinin müjdesini verdi...

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) tarafından düzenlenen Modern İpek Yolunda Stratejik Üs: İzmir toplantısı gerçekleşti.  Toplantıda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, SOCAR Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, TRACECA Azerbaycan Ulusal Sekreteri Akif Mustafayev ve HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş görüşlerini paylaştı.

Toplantıda konuşan Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars demir yolunda trenlerin gelecek sene yürüyeceği müjdesini verdi.  Yıldırım, “Bu projenin gerçekleştirmesinin çok kolay olmadığını biliyorum. Dört sene bu projeyi görüştük. Gürcistan'da 4-5 bakanla muhatap olduk. Sonunda başladık. Yüzdük yüzdük kuyruğuna getirdik. Bitecek. Artık bunun mazereti yok. Önümüzdeki yıl oradan trenleri yürüteceğiz” dedi.

Yıldırım Çin ile çok önemli bir anlaşmanın eşiğinde olduklarını da açıkladı. Yıldırım, “40 milyar dolarlık Türkiye’de 10 büyük demir yolu projesinin ortak yapımı. Finansman Çin’de, yapım müşterek. Bunun ön anlaşması G20 zirvesinde 15 Kasım’da Türkiye’de Çin Devlet Başkanı ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında imzalanacak. Buna Bakü-Tiflis-Kars projesini ve Hazar denizindeki deniz taşımacılığını, Türkmenistan-Kazakistan ve Çin’in batısına kadar uzanan demir yolu ve otoyollarını da dahil ettiğimizde artık doğu ile batı arasındaki ticaretin önündeki engel tamamen kalkmış oluyor. Biz dünyanın orta vadede nereden nereye gittiğini iyi okuduk ve iyi işlere başladık. Bu işlerin devamı için güven ve istikrara ihtiyacımız var. Türkiye güven ve istikrar sayesinde bu işleri yaptı. Sadece benim başında olduğum bakanlık 300 milyar yatırım yaptı. 100 milyarını sadece bütçeden kullandık. Gerisini proje kendi kendini finanse etti.” dedi.

İHA

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat