Balıkesir Karesi Kırsal Dönüşecek!

Balıkesir Karesi'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

09 Ekim 2015
Balıkesir Karesi Kırsal Dönüşecek!

Karesi Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan kırsal dönüşümde kullanılması planlanan TİP Projelerin tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi...

Karesi Belediyesi hazırlattığı TİP Projelerle kırsal dönüşüm hazırlığına başladı. Düzenlenen Proje tanıtım toplantısına Daire Müdürleri Başkan yardımcıları, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Burak Sezginsoy ve Mimar Çiğdem Eşim'de katıldı. Projenin tanıtımını yapan Karesi İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu "Projemizi bir kaç gün önce meclisten oy birliği ile onaylanarak geçti. Amacımız şehrin dinamiklerini harekete geçirmek, kırsal mahallelerde daha iyi yaşanabilir alanlar oluşturmak. Birlikte çalıştığımız Burak bey ve Çiğdem hanım Bu projeyi hazırladılar. Görüşmeyi yaptığımız arkadaşlarla birlikte fark ettik ki kentsel dönüşüm sadece il ve ilçe merkezlerinde konutlarda olmuyor. Kentsel dönüşüm avantajları ile birlikte yeni oluşturulan 6360 sayılı belediye kanunun bize sağladığı bazı avantajlar var TİP projelerde özellikle. Kırsaldaki evler için TİP proje çalışması yaptık. Amacımız kentsel dönüşümü kırsal dönüşüme uygulamak. Kırsal'da Karesi Belediyesi olarak dönüşümü başlatıyoruz. Projenin paydaşları çok olursa kazananı da çok oluyor"dedi.

Projenin Balıkesir Sanayi ve Ticaret Odaları tarafından da desteklendiğini ifade eden Hocaoğlu "Çünkü bir müteahhitte vererek topluca yapmıyoruz. Projeyi yapmak için vatandaşımız belediyeye başvurduğunda bir çok prosedürü var ve bunlar 4 ay sürüyor yaklaşık olarak. Bu hazırladığımız proje tüm prosedürleri ortadan kaldırıyor ve hepsinden muaf oluyor. Biz kırsal mahallelerimizin durumuna ve şartlarına göre projelendirmeler yaptık. Şehrimizde 13 tane kentsel dönüşüm uzmanı var bu projeler hazırlanırken kendileri ile de görüştük. Projedeki evler 60 m2 ile 200 m2 arasında çeşitli büyüklüklerde tek ve 2 katlı olacak. Amacımız köylerimizin yaşamsal standardını yükseltmek, görsellik yakalamak ve modern bir mahalle havasını köylere taşımak istiyoruz. TİP proje avantajlarında proje bedelleri zemin etütleri, otopark bedelleri, harita uygulamaları gibi şeylerden muaf olacak. En düşük bir inşaat maliyetinde yaklaşık 20 bin liraya yakın bir avantaj sağlıyor. 60 m2 evin kaba maliyeti 30 bin lira tutuyor. 4 ay uğraşarak prosedürler için 50 bin liraya yakın bedeller ödüyor. En az yüzde 40 gibi avantajlarla ev sahibi olabilecekler. Bu avantajla vatandaşlar ev sahibi olabilecekleri gibi devletin kentsel dönüşüme sağladığı uyguladığı finans yönetiminde yıllık yüzde 4 gibi hatta daha düşük faizlerle kredi kullanabilecekler"şeklinde konuştu.

Karesi İlçe Başkanı Yücel Yılmaz ise "Hepimizin atamızın dedemizin köylerde evi var. "Hani Hadi Gel Köyümüze Geri dönelim" diye bir şarkı var ya, Ziyaretli köyünden örnek verelim, buradaki vatandaşların talebi boş bırakılan yaşanmayan evlerden şikayetleri çok fazla, o evlerin sahipleri belli bir ekonomik düzeye ulaşmış ve Balıkesir'de yaşıyorlar ama evlerine sahip çıkmıyorlar. Çünkü evde yaşayan kalmamış.İntikal yoluyla miras kalmış. Bizden bu tür evlerin yıkılmasını istiyorlar. 100-200-300 metre arsalar üzerine yapılmış bu evler. Bir firma gidiyor eğer yığma binaysa hiç bir rapora gerek yok, betonarme ise ki öyle bir bina yok zaten kırsal mahallelerde , firma kentsel dönüşüme girebilir diye imzalıyor ve bütün kapılar açılıyor ondan sonra. Alınan malzemeden yüzde 18 KDV'den, bize ödeyecekleri yüzde 5 harçtan muaf oluyorlar. Kredi kullanırsa şu anki reel kredilerin neredeyse üçte birine yüzde 4 gibi faizle uzun vadeli kredi kullanabiliyor. Proje seçerek ertesi gün başlayabiliyor ve projeye para vermiyor. Elektrik ve su ile ilgili olarak sıkıntısı kalmıyor. Dün biz kentsel dönüşüm uzmanları ile toplantı yaptık, şehir merkezinde bununla ilgili çalışmalar devam ediyor"dedi.

Ada bazında yapılan kentsel dönüşümleri belediye olarak çok onaylamadıklarına dikkat çeken Başkan Yılmaz "Merkezde kentsel dönüşüme başlamadan önce baya bir şeyleri değiştirmemiz lazım bunun içinde zamana ihtiyacımız var ama köylerimiz buna çok hazır. Projeye sahip çıkılırsa 60 m2 binanın kişiye toplam maliyeti 30 bin lirayı geçmiyor. Çoğu kişinin bu işe başlamamasının sebebi yasal süreci göze alamaması. Köylerdeki hareketin ekonomiyi çok etkileyeceğini düşünüyoruz. Balıkesir'in 986 tane köyü var, kırsal mahallerin hepsine hizmet veriyoruz, köyler içindeki yolların yüzde 70'ini tamamladık, 2019 yılına kadar köylerin hiç bir ihtiyacı kalmayacak. Var olanı en iyi şekilde değerlendirmek belediyenin görevidir. Şehir merkezinde çok çocuğun olduğu yerlere yeni nesil sigortalı yüzde yüz kullanım kurallarına uygun oyuncaklar getirdik. 70 oyun gurubundan şuan 56 tanesini şuan şehir merkezinde farklı noktalara koyduk. Kırsal mahallelerimize şehrimizle beraber hayat katacağız. Balıkesir deprem riskine yakın bir bölgede. Şehrimizde binaların yüzde 88'i yeni deprem yönetmeliğine uygun binalardan oluşmuyor, eski bir şehiriz"şeklinde sözlerini tamamladı.İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


''Çamlıca'da yıkıma karşı çıkanların evlerini yıkmıyoruz''

''Çamlıca'da yıkıma karşı çıkanların evlerini yıkmıyoruz''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Çamlıca'da başlanan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında

27 Ağustos 2017


Üsküdar'da kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

Üsküdar'da kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar'daki yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkınd

25 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat