Balıkesir'de yapı stokunu güçlendirme çalışmaları sürüyor

Balıkesir'de 2 bin 609 binada dönüşüm çalışmalarının uygulandığı açıklandı.

10 December 2020
Balıkesir'de yapı stokunu güçlendirme çalışmaları sürüyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Balıkesir'e 30 milyar TL'lik yatırım yapıldığını belirten Bakan Kurum, sürdürülecek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AA'nın aktardığı habere göre, deprem dönüşümünün her zaman öncelikleri olduğunun altını çizen Bakan Kurum, "Balıkesir de Kuzey Anadolu fay hatları üzerinde depremin yaşandığı, hissedildiği bir bölgemiz. Bu konuda belediyelerimizin önceliğinin de deprem dönüşümü olması gerektiğini bugün toplantımızda tekrar vurguladık. Hazırlanan Kentsel Dönüşüm Master Planı çerçevesinde de şehrimizde dönüşmesi gereken alanları, vatandaşlarımızın rızasıyla hızlı, yerinde gönüllü prensipleriyle dönüştürecek adımları atacağımızı da burada ifade etmek isterim" diye konuştu.

5 BİN 100 YIKIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Balıkesir'de sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarının detaylarından bahseden Bakan Kurum, "Türkiye'de bir hedef koyduk ve Balıkesir'de de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda 2 bin 609 binada 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100'ünün yıkımını gerçekleştirdik. Bu kapsamda yaptığımız projelerde hem kira yardımı hem taşınma yardımı desteklerimiz oldu. Balıkesir'imiz için önemli olduğunu düşündüğümüz birçok projesine, birçok alanına tespitler yapmak suretiyle kentsel dönüşüm projelerini başlatacağımızı da bugün ilan etmek isterim. TOKİ kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını bitirip vatandaşlarımıza teslim ettik" ifadelerini kullandı.

ZAĞANOS PAŞA CAMİSİ'NDE DÖNÜŞÜM UYGULANIYOR

Balıkesir'in şehir merkezinde birçok kamu binasını da kapsayan önemli bir dönüşüm projesi gerçekleştirmek için karar aldıklarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarihi kent merkezindeki projeyi de başlattıklarını duyurdu.

Zağanos Paşa Camisi çevresinin düzenlenmesi projesini önemsediklerini ifade eden Bakan Kurum, "Vatandaşların yöresel ürünlerinin pazarlarının kurulduğu, yapıldığı, 17 bin metrekarelik alandaki tüm binaların cepheleri, tabelaları, kaldırımları, aydınlatmalarının yenileneceği, Zağanos Paşa Camimizin silüetine zarar verecek bina yükseklikleriyle ilgili vatandaşlarımızın kamulaştırma bedellerinin büyükşehir üzerinden Bakanlığımızın desteğiyle ödeneceği bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda 10 milyon lirası hibe, 10 milyon lirası kredi desteği olmak üzere büyükşehir belediyemizle bu projeyi başlatıyor olacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum