Başkentray Projesi Ne Zaman Başlayacak?

27 Haziran 2016
PAYLAŞ
Başkentray Projesi Ne Zaman Başlayacak?
Başkentray projesi ne zaman başlayacak sorusuna Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan yanıt geldi. Arslan, çalışmalara 11 Temmuz’da başlayacaklarını söyledi...

Başkentray projesi ne zaman başlayacak merak konusu. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projeye 11 Temmuz’da başlayacaklarını söyledi.

Başkentray ile banliyö hattının metro standardına getirileceğini, demiryoluna alt ve üst geçitlerin yanı sıra köprülerin de inşa edilerek tüm hemzemin geçitlerin kaldırılacağını anlatan Arslan, Başkentray'ın, yüksek hızlı tren (YHT) ve şehir içindeki mevcut metro sistemleriyle de entegre olacağını söyledi.

600 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Projenin 600 milyon TL yatırımla hayata geçirileceğini belirten Arslan, 18 ay sonra Ankaralı vatandaşlarımız raylı sistemle Ankara’nın dört bir yanına ulaşabilecek dedi.

GÜNDE 200 BİN KİŞİ TAŞIYACAK
36 kilometrelik Başkentray Projesi tamamlandığında günde ortalama 200 bin yolcu taşıyacağını ifade eden Arslan, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas Hızlı Tren projelerinin Ankara şehir içi entegrasyonunu da sağlayacağını belirtti.

Arslan, Ankara-Sincan arasında mevcut koridorda 19 dakika olan yüksek hızlı tren seyahat süresinin neredeyse yarı yarıya kısalarak 10 dakikaya ineceğini, azalan bu süreyle Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresinin de 1 saat 5 dakikaya düşeceğini belirtti.

Başkentray projesinin şehir içindeki mevcut raylı sistemlerle de entegrasyonunun sağlanacağını vurgulayan Arslan, Keçiören Metrosu ile Ankara Gar’da, Batıkent Metrosu ile Yenişehir İstasyonu’nda, Ankaray’la ise Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarında bağlantı yapılacağını ifade etti.


"Başkentray Projesi Ne Zaman Başlayacak?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap