Bayrampaşa'daki kentsel dönüşümde sona gelindi

Bayrampaşa'daki eski cezaevi bölgesinde başlatılan dönüşüm çalışmasında teslimler başlıyor.

19 June 2020
Bayrampaşa'daki kentsel dönüşümde sona gelindi Anadolu'daki birçok kentte olduğu gibi megakent İstanbul'da da kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları sürdürülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Bayrampaşa'daki İsmetpaşa Mahallesi'nde uygulanan kentsel dönüşüm çalışmasında sona gelindi. Projede hak sahipleriyle teslim tutanakları imzalandı.

İBB iştiraki KİPTAŞ tarafından Bayrampaşa eski Sağmalcılar Cezaevinin yer aldığı bölge, kentsel dönüşüm ile yenilendi. Söz konusu proje, KİPTAŞ ile Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından yürütüldü. Projede 2 bin 270 konut ve 200 adet ticari ünite hayata geçirildi.

NİTELİKLİ YAŞAM ALANI

80 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen projede anaokulu, gündüz bakımevi, marketler, sosyal tesisler, sağlık hizmetleri, camii gibi alanlar da bulunuyor. Projedeki sosyal donatıların peyzaj alanıyla birlikte nitelikli bir yaşam alanı oluşturduğundan bahseden İmar Aş Genel Müdürü Onur Soytürk, "Şu anda hak sahibi ailelerimizi yeni dairelerini kontrol amaçlı gezdiriyoruz. Onların açıkçası mutluluğuna şahit oluyoruz. İçeri girdikleri andan itibaren mutlulukları gözlerinden okunuyor. Küçük çocuklar kendi odalarını geziyorlar. Oyun alanında oynama başladılar. Bu projeyi bitirmiş olmak, bitiren ekibin bir parçası olmak bizler için de gurur verici" ifadelerini kullandı.

DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman ise Bayrampaşa'daki eski cezaevinin bulunduğu bölgede yeni bir hayat başladığını belirterek projedeki konutların sağlıklı ve depreme dayanıklı alanlar olduğunu vurguladı.

İstanbul'daki diğer kırılgan konut stokunun bir an önce yenilenmesi gerektiğini belirten Kahraman, "Bugün özellikle bu alanda olmanın önemi şu; İstanbul'da yeni yönetimle birlikte ilk kez bir proje alanını teslim ediyoruz. Tabii ki bunun da haklı gururunu yaşıyoruz. Bugünden sonra umarız ki Bayrampaşa örneğinde olduğu gibi tüm İstanbul için benzer projelere imza atalım ve tüm İstanbul’da bunları gerçekleştirelim" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum