Belediyelere Kentsel Dönüşüm Desteği

Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelere büyük çaplı kentsel dönüşüm projeleri için destek verecek.

11 Haziran 2015
Belediyelere Kentsel Dönüşüm Desteği

Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelere büyük çaplı kentsel dönüşüm projeleri için destek verecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uygulamaya koyduğu yeni stratejiyle belediyelerle birlikte büyük kentsel dönüşüm projeleri yapacak. Bunun için ilk olarak büyük maliyet gerektiren projeler için belediyelere finansman desteği sağlanacak. Belediyeler de projeden kazandıkları parayla yeni projelere kaynak yaratabilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

Bakanlık bu kapsamda başta Ankara, Eskişehir, Bolu entselve Sakarya gibi şehirlerdeki belediyelerle ortaklık kurarak 4 bin 5 bin konutluk 'alansal dönüşüm' projelerine ağırlık verecek. Büyük maliyet gerektiren belediyelerin kentsel dönüşümle ilgili finansmanını proje başında bakanlık karşılayacak. Daha sonra TOKİ’de olduğu gibi projelerden gelecek finansman yeni projelerin başlamasını sağlayacak.

Özelllikle Ankara’da Demetevler, Yenimahalle, Altındağ ve Mamak gibi yerlerde kentsel dönüşümün bu şekilde hızlanacağına dikkat çeken bakanlık yetkilileri, şu bilgileri verdiler:

Ankara’daki salaş ve riskli yapıları temizleyerek kentsel dönüşümü belediyelerle ortaklaşa çözebiliriz. Yeni projeler için belediyelerle protokoller yapmak istiyoruz. Bundan sonra riskli binayı vatandaş dönüştürsün. KDV muafiyetinden yararlansın, faiz desteği alsın ama biz asıl gücümüze büyük alanların dönüştürülmesine harcayacağız. Artık büyük ölçekli projelere gireceğiz, yönümüzü daha büyük projelere yönlendireceğiz. Bunun için belediyelerden atılım bekliyoruz. 3 bin, 4 bin, 5 bin konutluk projeler üreteceğiz. Böylece alan dönüşümüne geçmiş oluyoruz. Buradaki ortaklarımız belediyeler olacak. Belediyeler kaynak vereceğiz, işleri onlar yürütecek. Belediyelerin tıkandığı yerde biz destek vereceğiz

TÜM BELEDİYELERE ÇAĞRI

Hürriyet'te yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de tüm belediyelere çağrıda bulunarak, “Parti farkı gözetmeden ister sadece kendileri Belediye Kanunu’ndan yararlanarak yapsınlar, eğer öyle değilse biz yol haritasını beraber yapalım. Biz kentsel dönüşümdeki güzel tabloyu, parti farkı gözetmeden birlikte yaşayalım. Bütün Türkiye’deki belediyelere çağrımdır” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Avcılar'da Kat Yasağı Sona Eriyor!

Avcılar'da Kat Yasağı Sona Eriyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar'da kentsel dönüşümü engelleyen 4 ka

06 Nisan 2017


Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap Çekilişi 6 Nisan'da!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap Çekilişi 6 Nisan'da!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap kura çekilişi 6 Nisan Perşembe günü noter huzurunda gerçekl

05 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat