Beyoğlu'nda 3 bin bina kentsel dönüşüm ile yenilendi

Beyoğlu'nda kentsel dönüşüm çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. İlçede yenilenen bina sayısının 3 bini bulduğu bildirildi.

13 Ağustos 2017
Beyoğlu'nda 3 bin bina kentsel dönüşüm ile yenilendi Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nda sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu. Tarlabaşı'nda yürütülen çalışmalarda sona gelindiğini belirten Demircan, rehabilitasyon çalışmaları ile sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

TARİHİ BİNALAR KURTARILIYOR

Belediye bünyesinde hizmet veren Koruma Uygulama Denetim Bürosu’nun (KUDEP) projeleriyle Beyoğlu'nda 3 bine yakın binanın yenilendiğini belirten Başkan Demircan, çalışmaların yürütülme şekliyle ilgili bilgiler verdi. Özellikle tarihi binaların yenilenmesinde titiz bir çalışmanın sürdürüldüğünü ifade eden Demircan, ''Tarihi binaların önce boyası aşınıyor, sonra sıvası dökülüyor. En son ana taşıyıcı tuğlalar su çekiyor ve tutkal madde gevşiyor. Sonra bir tuğla düşüyor ve bina çöküyor. Tamiratla ayakta kalabilecek binalar var. Bir de müdahaleye ihtiyacı olanlar var. Yeni bir kanun çıkardık. Binaların dış cephelerini olduğu gibi koruyoruz, içten güçlendiriyoruz.'' şeklinde konuştu.

Tarlabaşı bölgesinde 650 adet yıkılma tehlikesi altında bulunan tarihi bina olduğunu hatırlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bunlardan 300 tanesinin çalışmalarla kurtarıldığını belirtti. Başkan Demircan son olarak geri kalan 350 binanın da yenileceğini aktardı.

MAHALLE MUHTARLARI KAYGILI

Tarlabaşı Bülbül Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Bilir, yıkılma tehlikesi altındaki binaların fazlalığından dolayı endişesini dile getirdi. Eski binaların tarihi yapı statüsü altında olduğundan dolayı yıkım kararı alınsa bile Anıtlar Kurulu tarafından onay alınamadığını belirten Bilir, binaların kaderlerine terk edilmiş halde olduğunu ifade etti. Bu binaların özellikle doğal afetlerde yıkıldığını söyleyen Bilir, binalarda yaklaşık 500 ila 1000 kişinin yaşadığını hatırlattı.

Çukur Mahallesi Muhtarı Maşuk Çıvak ise tarihi binaların sahipsiz bırakıldığını ifade ederek kartoncular, midyeciler yıkılma tehlikesi altındaki binalarda kaldıklarını belirtti. Sahipsiz bırakılan binalardan dolayı şikayetini dile getiren Çıvak, ''Kapısına kilit vurup gidiyor. Gariban insanlar da bu kilitleri kırıp evin içerisinde kalıyor. Oralarda yaşayan insanların hayati tehlikesi var.'' şeklinde konuştu.

 


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çalışmalar sürüyor

Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çalışmalar sürüyor

Kocaeli'nde yeni bir dönüşüm projesi hayat buluyor. İşte Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi'n

21 Mayıs 2018


Dönüşüm çalışmaları ile yılda 500 bin konut üretilecek

Dönüşüm çalışmaları ile yılda 500 bin konut üretilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili çarpıcı değerlendi

18 Mayıs 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum