Beyoğlu'nda 3 bin bina kentsel dönüşüm ile yenilendi

Beyoğlu'nda kentsel dönüşüm çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. İlçede yenilenen bina sayısının 3 bini bulduğu bildirildi.

13 Ağustos 2017
Beyoğlu'nda 3 bin bina kentsel dönüşüm ile yenilendi Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nda sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu. Tarlabaşı'nda yürütülen çalışmalarda sona gelindiğini belirten Demircan, rehabilitasyon çalışmaları ile sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

TARİHİ BİNALAR KURTARILIYOR

Belediye bünyesinde hizmet veren Koruma Uygulama Denetim Bürosu’nun (KUDEP) projeleriyle Beyoğlu'nda 3 bine yakın binanın yenilendiğini belirten Başkan Demircan, çalışmaların yürütülme şekliyle ilgili bilgiler verdi. Özellikle tarihi binaların yenilenmesinde titiz bir çalışmanın sürdürüldüğünü ifade eden Demircan, ''Tarihi binaların önce boyası aşınıyor, sonra sıvası dökülüyor. En son ana taşıyıcı tuğlalar su çekiyor ve tutkal madde gevşiyor. Sonra bir tuğla düşüyor ve bina çöküyor. Tamiratla ayakta kalabilecek binalar var. Bir de müdahaleye ihtiyacı olanlar var. Yeni bir kanun çıkardık. Binaların dış cephelerini olduğu gibi koruyoruz, içten güçlendiriyoruz.'' şeklinde konuştu.

Tarlabaşı bölgesinde 650 adet yıkılma tehlikesi altında bulunan tarihi bina olduğunu hatırlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bunlardan 300 tanesinin çalışmalarla kurtarıldığını belirtti. Başkan Demircan son olarak geri kalan 350 binanın da yenileceğini aktardı.

MAHALLE MUHTARLARI KAYGILI

Tarlabaşı Bülbül Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Bilir, yıkılma tehlikesi altındaki binaların fazlalığından dolayı endişesini dile getirdi. Eski binaların tarihi yapı statüsü altında olduğundan dolayı yıkım kararı alınsa bile Anıtlar Kurulu tarafından onay alınamadığını belirten Bilir, binaların kaderlerine terk edilmiş halde olduğunu ifade etti. Bu binaların özellikle doğal afetlerde yıkıldığını söyleyen Bilir, binalarda yaklaşık 500 ila 1000 kişinin yaşadığını hatırlattı.

Çukur Mahallesi Muhtarı Maşuk Çıvak ise tarihi binaların sahipsiz bırakıldığını ifade ederek kartoncular, midyeciler yıkılma tehlikesi altındaki binalarda kaldıklarını belirtti. Sahipsiz bırakılan binalardan dolayı şikayetini dile getiren Çıvak, ''Kapısına kilit vurup gidiyor. Gariban insanlar da bu kilitleri kırıp evin içerisinde kalıyor. Oralarda yaşayan insanların hayati tehlikesi var.'' şeklinde konuştu.

 


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

Dönüşüm çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğü Bağdat Caddesi'nde 76 proje daha hazırlanıyor.

29 Temmuz 2017


Samsun Çarşamba’da yeni kentsel dönüşüm alanları ilan edildi

Samsun Çarşamba’da yeni kentsel dönüşüm alanları ilan edildi

Bakanlık, Samsun iline bağlı Çarşamba’da devam eden kentsel dönüşüm alanlarına yeni proje alanlarını

29 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat