Bina tamamlama sigortası ile yarım kalan inşaat sorunu çözülüyor

İnşaatta yarım kalan iş mağduriyeti ortadan kaldırılıyor.

22 November 2021
Bina tamamlama sigortası ile yarım kalan inşaat sorunu çözülüyor Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarının Türkiye genelinde hız kazandığı şu dönemde inşaatlarda geçmiş yıllarda olduğu gibi yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek adına adımlar atılıyor. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan 'Bina Tamamlama Sigortası' ile inşaatlarda mağduriyetin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, bina tamamlama sigortası yardımıyla 'konutzede' kavramının tarih olduğunu belirterek birçok kentsel dönüşüm projesinin sigorta sayesinde bitirildiğini ve konutların sahiplerine teslim edildiğini ifade etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, gayrimenkulün yalnızca konut alımı olmadığını yatırım aracı olarak da kullanıldığına dikkat çeken Yaşar, geçmiş senelerde teslim edilemeyen konutlar sebebiyle binlerce vatandaşın mağdur olduğunu hatırlattı.

Bina tamamlama sigortasının da bu mağduriyetleri engellemek için devreye sokulduğunu belirten Yaşar, vatandaşların doğru projeyi ve doğru müteahhidi bulmasının kolay olmadığını, geçmişte yaşanan kötü tecrübelerin de bunu kanıtladığını dile getirdi.

SİGORTA İLE MÜTEAHHİTLER İNCELENİYOR

Bina tamamlama sigortası ile ev alacakların riskini sigorta şirketine devrettiğini belirten Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, "Konut almak isteyen ya da kentsel dönüşüme arsasını vermek isteyen vatandaşın, müteahhide, ‘bana bina tamamlama sigortasını getir, gerisine karışmam’ demesi yeterli. Sigorta şirketi bina tamamlama sigortası yapacağı müteahhidi, finansal olarak teknik kapasitesi yeterli mi, işi bitirebilecek mi, proje doğru bir proje mi inceleyecek. Daha doğrusu müteahhit batar mı batmaz mı, yarı yolda bırakır mı bırakmaz mı bunları inceleyecek. İnceleme sonucu da müteahhit güvenilirse sigorta yapacak, değilse sigortalamayacak. Bir anlamda konut alacak kişi riskini sigorta şirketine devretmiş oluyor" ifadelerini kullandı.

Sigortanın genellikle müteahhitler tarafından yapıldığını, primini de müteahhidin ödediğine dikkat çeken Yaşar, "Açıkçası ben 1 milyon, 1.5 milyon liralık bir konut alacaksam cüzi bir miktar prim ödeyerek sigortayı yaptırırım, proje biter mi, bitmez mi diye düşünmek yerine kendimi güvenceye almış olurum. Çünkü müteahhit konutu ya da konutları bitiremezse devreye sigorta şirketi giriyor ya o projeyi bitirip konutları teslim ediyor ya da vatandaşa parasını ödüyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum