Bina Yalıtımında Yeni Ürün Türkiye’de!

Erzincan Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

09 Eylül 2015
Bina Yalıtımında Yeni Ürün Türkiye’de!

Türkiye'de yalıtım uzmanı Canpa, kendi kendini onarma özelliğine sahip 'Flexobit Membran ile su yalıtımında yeni bir dönem başlatıyor.

Yalıtım işinde 30 yıllık tecrübesi ve uzmanlığı ile Türkiye’de inşaat sektörü devlerinin çözüm ortağı haline gelen Canpa, tedariğini yaptığı “membran”la bu alanda yeni bir çığır açıyor.

Canpa Teknik Uygulama Yöneticisi Lezgin Günaydın’ın verdiği bilgiye göre, Canpa’nın distribütörlüğünü yaptığı ve yalıtım uygulamalarında kullandığı Flexobit membran, kendi kendini onarma (self healing) özelliğine sahip bulunuyor. Yüzde 1000 esneme kabiliyeti olan ve kopmayan yapıdaki bu malzeme, delinme durumunda ise kendi kendini tamir edebiliyor. Flexobit membran, en fazla zorlanılan detaylarda; süzgeç bağlantıları, havalandırma çıkışları, tesisat boru etrafları, köşe dönüşleri yada temellere oturtulan kazık başları ve perde yalıtımlarında 3 boyutlu işlenebiliyor. Ürün belli bir ısıyla sıvı forma geçiyor ve ustalar el yordamı ya da mala yardımıyla istenilen yalıtım alanını mükemmel bir şekilde 3 boyutlu işleme yaparak yalıtabiliyor.

Lezgin Günaydın, binalarda su yalıtımının önemi ve Flexobit’in sağladığı yararları şöyle anlattı:

“Yalıtımda yüzde 20 ürün kalitesi, yüzde 20 işçilik, geriye kalan yüzde 60 ise yüzey hazırlığı ve yalıtımı korumaktır. Yani pürüzsüz bir yüzey hazırlığı yapmak ve yalıtım yapıldıktan sonra yüzeyde yürünmemesi ya da sert sivri bir cismin yüzeyle temas etmesini engelleyerek, yalıtımı korumak gerekir. Ama Flexobit’in burada bir artısı daha var. Ürün kendini tamir edebiliyor. Bu yüzden mucize membran diyoruz. Yalıtımı riske sokabilecek bir durumda binanın zaman içinde oturması. Flexobit, içinde taşıyıcı olmadığı için yüzde 1.000 esneme özelliği var ve bu da Flexobit’in binadan kopmamasını sağlıyor. Geleneksel bir yalıtım uygulamasında bina hareket ettiği zaman, membranın içindeki keçe dediğimiz sert malzeme kopar. Ama Flexobit’te böyle bir malzeme yok, bu nedenle de bina çalıştığında kopma söz konusu olmuyor.”

DÜNYANIN EN UZUN BİNASI BURJ KHALİFA FLEXOBİT’LE YALITILDI

Flexobit membran malzemesinin dünyada oldukça yaygın bir kullanım alanı olduğunu belirten Günaydın, özellikle deniz bölgelerinde yapılan yalıtım uygulamalarında bu ürünün tercih edildiğini belirtti. Günaydın, en fazla yalıtıma ihtiyaç duyulan Dubai’deki deniz üzerine kurulan binaların yalıtımının Flexobit ile yapıldığını, dünyanın en uzun binası Burj Khalifa ile Atlantis Otel’in de bunların arasında yer aldığını söyledi.

Günaydın, bu tür binalarda çok ciddi bir su basıncı bulunduğunu ve dayanıklı, esnek, binanın yapısı ile çalışacak, darbelerde kopmayacak, delinmeyecek ve delinirse kendini tamir edecek bir ürüne ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyacı da Flexobit membran ürününün en üstü düzeyde karşıladığını kaydetti.

Türkiye’de ise Erzincan Hava Limanı, Esenboğa Havalimanı, Atakule, Milli Botanik Parkı Karşılama Merkezi, Rönesans Holding Merkez Binası ve Bodrum Oteli, Canpa’nın Flexobit önemli ürününü kullandığı projeler arasında yer alıyor.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Bu yıl Dubai’de 11-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Cityscape Global 2017 fuarı ziyaretçi akın

18 Eylül 2017


İnşaat sektörü yükselişini Ağustos'ta da sürdürdü

İnşaat sektörü yükselişini Ağustos'ta da sürdürdü

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Endeksi Ağustos 2017 Raporu' yayınlan

18 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.