Bina yıkım yönetmeliği geliyor!

Bina yıkımında yeni dönem başlıyor. Yeni dönemde güvenli yıkımlar sağlanacak.

31 March 2021
Bina yıkım yönetmeliği geliyor! Kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazandığı şu dönemde binaların yıkımına ilişkin yeni bir yönetmelik hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik ile güvenli yıkımlar sağlanacak.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hem dönüşüm sürecine katkı sağlamak hem de ülke genelinde yapılacak tüm yıkımları güvenli hale getirmek için yeni bir yönetmelik hazırladı. Taslak çalışması tamamlanan söz konusu yönetmeliğinin 6 ay içinde yayımlanması planlanıyor.

YIKIM RUHSATI ALINACAK

Hayata gerilmeye hazırlanan yıkım yönetmeliğinin taslağa göre, yıkımı yapılacak bina için önce yıkım planı hazırlanacak. Bu planda yıkımın hangi metotla, nasıl yapılacağına ilişkin tüm detaylara yer verilecek. Binasını yıkmak isteyen mülk sahibi, yıkım ruhsatına sahip bir yıkım müteahhidi ve yıkım işinin fenni mesuliyetini üstlenecek bir inşaat mühendisiyle anlaşma yapması gerekecek.

Yeni dönemde binaların yıkılmasında ana sorumlu yıkım müteahhidi olacak. İdareler, yıkım planını inceleyecekler ve eksik yoksa 15 gün içinde ruhsat düzenlenecek. Ruhsattan sonra 3 ay içinde yıkıma başlanacak, 3 ayda içinde de tamamlanacak. Aksi takdirde yeniden ruhsat alınacak. Yıkıma başlamadan 7 gün önce de idareye bildirim yapılacak. İdare, komşu parsellerdeki yapılara 3 gün önceden haber verecek. Her türlü çevre koruma tedbirleri yıkım müteahhidi tarafından alınacak. Patlatmalı yıkımlarda idarece kolluk ve acil yardım ekiplerinin alanda bulunması sağlanacak.

YIKIM MÜTEAHHİTLERİ SERTİFİKALANDIRILACAK

Söz konusu taslak üzerine değerlendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, "Yıkım sektörü zapturapt altına alınacak. Önüne gelen yıkım yapamayacak" dedi.

Kimi firmalarca hızlı ve düşük maliyetli yıkım için önemli konuların göz ardı edildiğini, yönetmelik sonrasında ise sürecin kontrollü ve planlı bir şekilde ilerleyeceğini belirten Gürgen, "Yıkımı yapacak müteahhit sertifikalandırılacak. Herkes kendi teknik kabiliyeti ve kapasitesine göre yıkım yapabilecek. Hatalı yıkım yapanlara da ceza kesilecek" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum