Binanın bodrum katındaki kolon ve kiriş incelenmeli

Türkiye'nin gündemi yeniden deprem olurken binaların durumu hakkında kontrol uyarısı yapıldı.

05 November 2020
Binanın bodrum katındaki kolon ve kiriş incelenmeli Geçtiğimiz hafta Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem sonrasında Türkiye'deki deprem gerçeği, akıllara acı bir şekilde yeniden geldi. Deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin birçok şehri riskli durumda bulunuyor. Öte yandan riskli yapı stokunun fazlalığı da endişe uyandırıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, uzmanlar binaların bodrum katındaki kolon ve kirişlerin kontrol edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Bu alanlarda demirler ortaya çıktıysa ve beton elle tutulduğunda parçalanıyorsa riskli yapı tespiti yapılmasının gerektiği ifade edildi.

"ESKİYEN BİNADA DA HASAR OLABİLİR"

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Koçak, eski binaların dezavantajlı olduğunu belirterek, "Binanın yaşı, kaç yıllık olduğu çok önemli. Özellikle 99 depremini görmüş binalarda daha sık hasar görülebilir. Özellikle binanın taşıyıcı sistemi kolon, kiriş çok kritik yapılar. Buralarda hasar meydana gelip gelmediğine bakmak lazım. Sadece deprem nedeniyle değil, binanın eskimesinden dolayı da hasar meydana gelebilir" ifadelerini kullandı.

HASAR TESPİTİ ÖNEMLİ

Binada hasar olduğu düşünülüyorsa yapılması gerekenleri dile getiren Koçak, "Dairelerde boya, badana gibi çalışmalar olduğu için hasarlar çok fazla belli olmayabiliyor. Bunun için binalardaki bodrum katlardaki kolon ve kirişlere bakmak gerekiyor. Eski binalarda pas payı dediğimiz yerlerde dökülmeler meydana geliyor ve demirler ortaya çıkıyor. Bu demirlerin paslanma durumuna, incelmesine bakılabilir" diye konuştu.

Kolon ve kirişlerdeki çatlakların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirten Koçak, "Şüphelenilen bir durum söz konusu ise DASK tarafından hasar tespit çalışması yapılması istenebilir. Eğer çok daha fazla endişesi varsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlar tarafından riskli yapı tespiti yapılabilir. İki çeşit tespit çalışması var. Bunlardan ilki hasar tespit çalışması. Hasar tespiti DASK tarafından yapılan ve özellikle deprem kaynaklı hasarların incelenmesidir. Binanın az, orta veya ağır hasarlı olup olmadığın tespit edilir. Riskli yapı tespiti ise daha kapsamlıdır" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum