Bursa Cilimboz'da ulaşım etabı çalışmaları sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Cilimboz Deresi etrafındaki dere ıslah ve çevre düzenleme projesinin ikinci etabının çalışmalarına devam ediyor.

25 September 2017
Bursa Cilimboz'da ulaşım etabı çalışmaları sürüyor Bursa'da 7 yıl önce yaşanan sel baskınında taşan Cilimboz Deresi etrafındaki evlerin yıkılmasının ardından dere ıslah ve çevre düzenleme projesiyle bölgeye ayrıcalıklı bir meydan kazandıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de projenin ikinci etabı olan ulaşım projesiyle Muradiye ile Alacahırka Mahallelerini derenin her iki yanına açılan yol ile birbirine bağlayacak projeyi gerçekleştiriyor. Yolun yapılacağı yaklaşık 400 metrelik güzergâhta derenin her iki yamacının istinat duvarlarıyla güçlendirildiğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşım 4 milyon TL'ye mâl olacak çalışma ile Muradiye ile Alacahırka Mahallelerinin alternatif bir yolla birbirine bağlanacağını belirtti.

Bursa'da 2010 yılı Ekim ayında yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardından öncelikli olarak sel baskının yaşandığı Cilimboz Deresi çevresinde sağlıklaştırma çalışmalarını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 45 parselde kamulaştırma çalışmalarını tamamlayıp, sular altında kalan binaların yıkımını gerçekleştirmişti. Derenin her iki yanında kalan binaların ortadan kaldırılmasıyla Alacahırka ve Pınarbaşı Mahalleleri arasındaki çirkin yapılaşma görüntüsü ortadan kalkarken, bölgenin ayrıcalıklı bir rekreasyon alanına kavuşması da amaçlanmıştı. Yolun alt kısmına da içinde yeşil alan, çocuk oyun grupları ve spor alanlarının bulunduğu bir park yapılmıştı. Yolun alt kısmının projenin ikinci kısmı olarak ele alan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 400 metre uzunluğundaki dere ıslah çalışmasını tamamlama aşamasına getirirken, derenin her iki yanına yapılacak yol ile Alacahırka ile Muradiye Mahallelerini de alternatif bir yolla birbirine bağlanmasını sağlayacak.

“DAHA YAŞANABİLİR VE ULAŞILABİLİR BİR KENT”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile birlikte Cilimboz Deresi'nde tamamlanma aşamasına gelen ıslah çalışmalarını yerinde inceleyerek değerlendirmede bulunudu. Bursa'nın daha sağlıklı, yaşanabilir ve ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Başkan Altepe, ıslah çalışmaları bitmek üzere olan Cilimboz Deresi'nin her iki yanına yapılacak yol ile kent içi ulaşımda önemli bir alternatif güzergâh oluşturulacağını ifade etti. Devlet Hastanesi'nin batısındaki virajlardan hemen Cilimboz Deresi'nin iki yakasındaki yol ile Alacahırka'ya bağlantının sağlanacağını dile getiren Başkan Altepe, “Alacahırka, Pınarbaşı, Muradiye ve Demirkapı Mahalleleri için önemli bir yol olacak. Uzun yıllar konuşulan sıkıntılı bir konuydu. Yolu yapmadan önce derenin hem zeminin hem de istinat duvarlarının sağlamlaştırılması gerekiyordu. BUSKİ tarafından yapılan bu çalışma tamamlanmak üzere. Sadece 30-40 metrelik bir mesafe kaldı o da kısa sürede tamamlanacak. Daha sonra Cilimboz'un doğu ve batısına iki ayrı yol yapılacak. Yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olacak önemli bir çalışma. Artık son çalışmalar yapılıyor. Şimdiden Osmangazi'ye ve bölgemize hayırlı olsun” diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kanal İstanbul projesinde ilk ihale yapıldı

Kanal İstanbul projesinde ilk ihale yapıldı

Bir süredir tartışmalara konu olan Kanal İstanbul projesinde ilk ihale yapıldı. İşte teklif veren şi

26 March 2020


Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı yıl sonuna kadar açılıyor

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı yıl sonuna kadar açılıyor

İstanbul'daki önemli projelerinden Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı ile birçok bölgede gayrimenkul pi

22 March 2020


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum