Bursa Kükürtlü'de kentsel dönüşüm heyecanı

Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Kükürtlü bölgesinde kentsel dönüşüm başlıyor.

08 Temmuz 2017
Bursa Kükürtlü'de kentsel dönüşüm heyecanı Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Kükürtlü bölgesinde kentsel dönüşüm başlıyor.

Osmangazi Belediyesi'nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Osmangazi Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ahmet Köken başkanlığında geçekleşen toplantıda, Kükürtlü için plan değişikliği oy birliğiyle meclisten geçti.

Geçen ayda gerçekleşen faaliyetlere ilişkin meclis üyelerinE bilgi verilerek başlanan toplantı, daha sonra gündeme ilişkin maddelerin değerlendirilmesiyle devam etti. Gündem maddeleri arasında yer alan Kükürtlü bölgesindeki plan değişikliği, Başkan Vekili Köken tarafından meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Oy birliği ile kabul edilen değişikliği değerlendiren MHP Grubu Sözcüsü Cemil Aydın, onay oyunu kullanırken bazı kaygılar yaşadıklarını belirtti. Aydın, bu bölgeye Büyükşehir'den 0.50 emsal artışı verildiğinde projenin hiçbir anlamı kalmayacağını ifade etti.

''KÜKÜRTLÜ'DE 0.50 EMSAL ARTIŞINI İSTEMEDİK''

Kükürtlü'deki plan değişikliğinin oylandığı toplantıda MHP Grup Sözcüsü Cemil Aydın'ın kaygılarını dile getirmesinin ardından Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu'nun söz alarak eleştirilere yanıt verdiği öğrenildi. Hasanoğlu, Cemil Aydın'a, ''Kükürtlü bölgesinde hiçbir şekilde 0.50 emsal artışı, Büyükşehir Belediyesi'nde kentsel dönüşüm kanunuyla uygulanmadı.'' sözleriyle cevap verdi.

Kükürtlü'de yaklaşık sekiz aydır çalıştıklarını ifade eden Başkan Yardımcısı Hasanoğlu, ''İmar komisyon raporumuzda da ifade ettik, parsel bazında kullanılmaması Kükürtlü Mahallesi'ni bütüncül uygulamalara olanak verecek şekilde kentsel tasarım çalışmasıyla birlikte imar çalışması yapılması, bu şekilde kentsel dönüşüm çalışması amaçlandı. Bu amacımız doğrultusunda biz, hiçbir şekilde Kükürtlü bölgesinde 0.50 emsal artışını istemedik, arzulamadık. Bunu da Büyükşehir Belediyemiz anlayışla karşıladı. Uyum içerisinde Kükürtlü bölgesindeki çalışmamızı kısmen tamamladık.'' şeklinde konuştu.

''KÜKÜRTLÜ, NİŞANTAŞI GİBİ OLACAK''

Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, Kükürtlü'deki kentsel dönüşüm çalışmasının proje bilgileri hakkında da konuştu. Çalışmaları yılsonunda bütün bölgede tamamlamayı planladıklarını açıklayan Hasanoğlu, proje bitiminde Kükürtlü'nün çok farklı bir yapıda olacağının altını çizdi. Çalışmalardaki ana amacın Kükürtlü'nün hak ettiği değeri karşılamaya yönelik olduğunu belirten Hasanoğlu, ''İstanbul’daki Nişantaşı veBağdat Caddesi gibi bir tarza kavuşmasını, bu şekilde cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz.'' diye konuştu.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.