Bursa Yıldırım Kentsel Dönüşüm Projeleri!

Bursa'nın 700 bin nüfuslu ilçesi Yıldırım, hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm projeleri ile gelişecek.

07 September 2015
Bursa Yıldırım Kentsel Dönüşüm Projeleri!

Bursa'nın 700 bin nüfuslu ilçesi Yıldırım, hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm projeleri ile gelişecek.

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Yıldırım’da değişim rüzgârı esiyor.

Yıldırım Belediyesi’nin hazırladığı ve 700 bin nüfuslu ilçenin tamamına yakınını kapsayacak kentsel dönüşüm projeleri ile ilçenin kanayan yarası haline gelen çarpık yapılaşma yerini modern konutlara bırakacak. İlçeye kazandırılan mahalle konakları, gençlik merkezleri, kapalı pazar alanları ile de dönüşümün sosyal boyutu destekleniyor. Kentsel dönüşümün öncü yapıları olacak Yıldırım Spor Kompleksi, Sular Vadisi, Doğa Parkı, Molla Yegan Kültür Merkezi, bölgeyi Bursa’nın cazibe merkezi haline getirecek.

En büyük projesinin Yıldırım’ı Bursa’nın ve Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirecek kapsamlı bir kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Teferrüç, Piremir, Yediselviler, Sıracevizler, Vatan, Beyazıt, 152 Evler, Ortabağlar, Güllük, Mimarsinan, Esenevler, Yiğitler, Şükraniye, Ertuğrulgazi, Kaplıkaya, Değirmenönü, Karapınar, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinde kentsel dönüşüm alanlarının belirlendiğini aktardı.

Şirinevler Mahallesi’nin ekim ayında sit alanı statüsünden çıkarılarak bölgedeki çarpık yapıların yıkılacağını ve bölgede yeni bir kent oluşturulacağını söyleyen Başkan Edebali, “Değirmenönü ve Karapınar mahallelerine de yeni planlar hazırlandı. Bu iki mahallede şehir düzenine geçiyoruz. Artık bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız makûs talihlerini yenecekler. Yeni planlar hazırladığımız bu iki mahallede şuyulandırma çalışması yapıp, modern konutlar inşa edeceğiz" dedi.

‘VATANDAŞLA BİRLİKTE YAPACAĞIZ’

Kentsel dönüşümün sadece binaların yenilenmesi olmadığının altını çizen Başkan Edebali, ‘sosyal dönüşüm’e de vurgu yaparak, “Kentsel dönüşüm kapsamına dahil edilen bölgelerde çalışmalarımıza vatandaşlarımızın en az yüzde 60’nın olurunu alacağız. Vatandaşın desteği olmayan bir projenin başarıya ulaşması söz konusu olmaz. Önce insanlarımızın desteğini alacağız. Bunun sağlanmadığı hiç bir proje hayata geçmeyecek. Vatandaşın olurunu aldıktan sonra başlayacağımız yeni yapılanmada bitişik değil, ayrık nizam yapacağız. Yıldırım'da sosyal donatı alanları olan yepyeni bir mimari anlayışla, sakinlerine huzur ve güven veren, onları mutlu eden bir şehir inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: SULAR VADİSİ

Bursa’nın en büyük büyük yatırımlarından birisi olacak ve 35 hektarlık alan üzerine inşa edilecek Sular Vadisi ve Doğa Parkı’nın Karamazak, Piremir, Namazgah, Teferrüç, Umurbey ve Kurtoğlu mahallelerini cazibe merkezi haline getireceğini dile getiren Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Proje için büyük ölçüde kamulaştırma yapılarak bu bölgelerimiz beton yığını görüntüsünden kurtarılacak. İlçemize sadece altı mahallemizin sakinlerinin değil bütün Bursalıların yararlanacağı bir dev bir park kazandıracağız” diye konuştu.

Spor şehri Yıldırım hedefi doğrultusunda önemli çalışmalara imza atan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, bu konuda da büyük bir müjde verdi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait olan Ankara Yolu'na cepheli 34 dönümlük araziye dev spor kompleksi yapılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan beklenen bütçenin onaylandığını kaydeden Başkan Edebali, “Kısa sürede ihaleye çıkacağız. Bünyesinde 5 bin kişilik spor salonu, jimnastik salonları, çim sahalar, spor lisesi ve yüzme havuzları barındıracak olan Yıldırım Spor Kompleksi, sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin en büyük spor kompleksi olacak. Bunun için ihale bedelini yüzde 20 artırdık.” dedi.

MOLLA YEGAN KÜLTÜR MERKEZİ

Osmanlı Dönemi’nin önemli alimlerinden Bursalı fıkıh alimi Molla Yegan'ın adını taşıyan ve Fatih Sultan Mehmet'in öğrenim gördüğü Molla Yegan Medresesi’nin olduğu bölgeye büyük bir kültür merkezi inşa edilecek. Bölgede 117 bağımsız bölüm ve 20 binanın kamulaştırıldı. Bin kişilik olacak kültür merkezinin çevresinde kütüphane, müze, galeri ve fuayelerde geleneksel el sanatları çalışma atölyeleri yapılacak.

TARİHİ OSMANLI ÇARŞISI

Yıldırım Belediyesi Değirmenlikızık’a da Osmanlı Çarşısı inşa edecek. İlçedeki tarihi aks üzerinde kalan bu bölgede yapılacak Osmanlı Çarşısı, hem bölgeye, hem de tarihi aksa katma değer sağlayacak. Bu projeye büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Edebali “Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da Yıldırım’daki tarihi aks ülkemize bir örnek oluşturacak. Hem tarihi aksımız değer kazanacak, hem de bölgenin cazibesi artacak. Yıldırım her şeyi ile değişecek. Bizler bunun için yola çıktık. Artık, bir kenarda kalmış değil, ticari ve kültürel merkezleri ile cazibe merkezi olmuş bir Yıldırım olacak” dedi.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


7 yorum

ibrahim

28 Jan 2017, 13:25

kentsel donüsümü cadde uzeri dükkan yapılabilecek yerlere yapiyorlar diğer iç bolgelere ne haliniz varsa gorün diyorlar rantını yiyip rant olmayanı bırakıyorlar


baha

14 Jun 2016, 17:10

Ben daha ortaokula giderken dönen bir konuydu değirmenlikızık imar planı ve sene 2016 ben 40 yaşına geldim nerdeyse ne bir imar planı nede şuyulandırma var bu işten karlı çıkan zamanında gece kondu yapanlar oldu sanırım hiç umudum yok ama hadi bakalım


ALİ TASKIRAN

13 May 2016, 10:13

YILDIRIM BAGLAR ALTI ESKI KOOPERATIF SITELERINE HER HANGI BIR PROJE DÜUNULUYORMU


Hasan

30 Mar 2016, 16:11

İnsanların inancını kırmadan ne yapılacaksa yapılsın biz ak partiye söylediklerini gerçekleştirdiği için oy verdik hep.bilen bilir eski hükümetler vaatlerini yerine getirmezlerdi malesef yıldırımdada bunu görüyoruz vaat vermek kolay iş sözünü tutmak biz oyalanmak istemiyoruz verdiğiniz tarihlerde bir taş kımıldamıyor ak partinin adı lekeleniyor sorumlular kimse kınıyorum ben mevlanada oturuyorum herkes madur yazıklar olsun Tayyip Erdoğanı buraya getirip insanların önüne çıkarıp söylediği hiç bir şeyş yapmadınız belediyeler bu oyları haketmiyor hakkımız helal değil bilesiniz


tuncay

24 Mar 2016, 23:28

yediselviler diğer adıyla mehmet akih ersoy ve sinandede duaçınarı öncelikli diye söylendi nederece gerçek1.5 yıl önce hızlı gidecek denmişti...


hakan

13 Mar 2016, 20:05

Bursa Yıldırım kentsel dönüşüm olacak deyip durdular yaptıkları birşey olmadı


serdar inan

11 Mar 2016, 16:08

geleli iki seneyi buldu herhalde bidahaki seçimlere yaparsinız


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum