Bursa Yıldırım'da 5 bloklu sitede yıkım başladı

Bursa'da kentsel dönüşümün yoğun merkezi Yıldırım'da riskli bir sitede çalışma başlatıldı.

07 May 2021
Bursa Yıldırım'da 5 bloklu sitede yıkım başladı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye'de devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli ve modern yaşam alanları kuruluyor. Dönüşüm çalışmaları belediyeler, özel sektör, TOKİ aracılığıyla yürütülüyor.

Bursa'da da olası Marmara Denizi Depremine karşı hazırlık çalışmaları yoğun şekilde sürüyor. Şehirde kentsel dönüşümün en yoğun uygulandığı ilçelerden olan Yıldırım'da yeni dönüşüm projesi başlıyor.

Yıldırım Belediyesi'nin aktardığı bilgiye göre, Değirmenlikızık Mahallesi 3. Kavak Sokak’ta bulunan Göktaş Sitesi'nde riskli olduğu belirlenen 5 blok ve 40 daireden oluşan sitede yıkım çalışmaları başladı. Çalışmaların başlangıç törenine Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da katıldı.

"BURSA DEPREM KUŞAĞINDA YER ALIYOR"

Çalışmalar hakkında konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Modern ve sağlıklı kent yaratmak için yoğun mesai harcadıklarını belirterek, "Görev süremizin başladığı günden bu yana kentsel dönüşüm odaklı plan revizyon ve uygulama çalışmaları gerçekleştirdik. İmar Kanunu’nun 18’inci Maddesi’nin değişmesine öncelik ederek imar plan ve uygulamalarının bozulmasının önüne geçtik. Bu sayede daha sağlıklı planlamalar yapabilir duruma geldik. Yıldırım’ı yeniden planlarken, daha modern ve konforlu bir kent oluşturmaya çalışırken deprem gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bursa birinci derece deprem kuşağında yer alıyor. Bu nedenle Yıldırım’da uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmalarının merkezine depremi koymamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"SİTE SAKİNLERİYLE YÜZDE 100 ANLAŞMA SAĞLANDI"

Yıkım çalışmalarının başladığı Göktaş Sitesi'nin depreme dayanıksız olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Yıkım çalışması sırasında tüm vatandaşlarımız gördü; bu binalar çürük, beton yapılar küçük darbelerle parçalandı. Burada özel sektör eliyle bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Göktaş Sitesi sakinleri ve inşaat firması yüzde 100 oranında anlaşma sağladı. Biz de Yıldırım Belediyesi olarak gerekli plan değişikliklerini yaptık. Projedeki hedefimiz binaların dönüşmesinden ibaret değil, burada sosyal bir dönüşüm sağlanacak. Her dairenin otoparkı olacak, sosyal donatılar bulunacak. İnşallah 2023'ün başında hak sahiplerimiz dairelerine kavuşmuş olacak" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum