Bursa'da öncelikli dönüşüm alanları Merinos ve Altıparmak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentte dönüşüm çalışmaları sürdürüyor.

02 March 2020
Bursa'da öncelikli dönüşüm alanları Merinos ve Altıparmak Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi Bursa'da da doğal afetlere karşı riskli yaşam alanları bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyeler tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarının Bursa'daki yerleri belli oldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, kentte devam eden dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu. Bursa'da 21 yıl önceki Gölcük-Adapazarı depreminin yakından hissedildiğini hatırlatan Aktaş, deprem tehdidinin var olduğundan bahsetti.

"RANTSAL DÖNÜŞÜM OLARAK ALGILANDI"

Bursa'da depo stoku bulup çıkarmanın öneminden bahseden Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, "Bununla ilgili olarak yakında başlayacak bir çalışmamız var. Büyükşehir belediyesi olarak ilçe belediyelerimiz dönüşümle alakalı çalışma yapacaklar ama benim buradan vatandaşa çağrım olacak. Herkes kendi evinden mesuldür, sorumludur. Bu manada herkesin kendi testlerini yaptırması veya bu noktada bize müracaat etmesi ve bu anlamda çıkan karneye göre bir yol haritasını kendilerine belirlemeleri gerekiyor. O yüzden daha seri hareket etmemiz lazım. Depo stokumuzu bu manada daha da rahatlatmamız lazım" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşümdeki sıkıntılardan bahseden Aktaş, 'Ben 40 yıllık binamı vereyim, aynı metrekaredeki sıfır bir binayı alayım' anlayışı ile dönüşümün başarılı olamayacağını belirterek, "Bugüne kadar hep bunu yapmaya çalıştık. Herkes kentsel dönüşümü bir rantsal dönüşüm olarak algıladı. Ondan sonra 3-4 katlı binaları yıkıp, 13-14 katlı binaları yaparak; şehrin trafiğini, ulaşımını ve sosyal hayatını olumsuz etkiledik. Bir musibet, bin nasihatten hayırlıdır. İnşallah çok seri hareket ederiz diye temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

"REZERV ALAN LAZIM"

Bursa'nın rezerv alan ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Aktaş, "Çünkü biz arazi fakiriyiz. Güneyimiz Uludağ, kuzeyimiz ova, bu hat üzerine sıralanmış bir şehir Bursa. Eğer kentsel dönüşümü kat artışı olarak temin etmeye çalışırsanız, şehri kilitliyorsunuz. Bizim yayılmamız lazım. O yüzden bize depo konut alanları, rezerv arsa alanı lazım. İstediğim yerler var. Onları almaya çalışıyorum. Aldığım zaman da kamuoyu ile paylaşacağım" diye konuştu.

Kentsel dönüşümdeki öncelik bölgelerinden de bahseden Aktaş, "Merinos altını boşaltacağım. Bizim en sıkıntılı bölgemiz ve Bursa’da ilk apartman hayatının olduğu Altıparmak Bölgesi… Bu iki bölgenin kesinlikle boşalması gerekiyor. O binalar 45 yıllık ve ekonomik ömrünü tamamladılar. Binalar yorgun ve deprem de gördüler" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cum

03 June 2022


Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm yurtta sürüyor. Riskli yapıların dönüşümü için yatırım değeri 110 mi

07 February 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum