Çanakkale Boğaz Köprüsü Arazi Fiyatlarını Arttırdı

11 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Çanakkale Boğaz Köprüsü Arazi Fiyatlarını Arttırdı

Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayacak yeni Çanakkale Boğaz Köprüsü, arazi fiyatlarını arttırdı.

Çanakkale Boğaz Köprüsü Arazi Fiyatlarını Arttırdı

Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul'daki boğaz köprülerinden sonra iki kıtayı birbirine bağlamak için Çanakkale'e de yeni bir köprü yapımı kararı alındı. Yapılacak lokasyonun belirlenmesi ve Gelibolu ile Lapseki bölgelerini kapsayacak olmasının kesinleşmesinin ardından civardaki arazi fiyatları fiyatları üç kat yükseldi. Arsa sahibi köylüler gelişmeleri yakından takip ediyorlar ve en yükek kar için hareket ediyorlar.

Kentsel yenilenmelerin ciddi şekilde, hızlıca devam ettiği illerin başında gelen Çanakkale, Avrupa ile Asya kıtalarını birleştirecek Boğaz Köprüsü güzergahının netleşmesinin ardından, bölgedeki arazi gelişmelerini hızlandırdı. Çanakkale Boğaz Köprüsü ve kapsamında yapılacak olan Kınalı- Tekirdağ- Çanakkale- Savaştepe Otoyolu projesinin açıklanmasıyla Gelibolu ve Lapseki’de metrekaresi 3 katına çıkan arsa ücretleri ile hareketliliğin devam etmesi bekleniyor.

İkinci Baharını Yaşıyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Gelibolu ve Lapseki’nin şu anda ikinci baharını yaşadığını belirterek şunları söyledi: “Tarihi öneminden dolayı her yıl binlerce insanın ziyaretine uğrayan Gelibolu şu anda ‘Altın Çağı’na doğru ilerliyor. Lapseki ise Çanakkale’ye yakınlığı ve güzel bir sahile sahip olması ile öne çıkan bir bölgedir. Fakat köprü güzergahında olması sebebiyle Gelibolu ve Lapseki’de şu anda tüm gayrimenkul türleri hızlıca el değiştiriyor.”

Yatırımcılar Konut Yerine Arazi Tercih Ediyor

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün Lapseki ve Gelibolu güzergahını kapsayacağının duyurulmasının ardından fiyatların 3 katına çıktığına dikkat çeken Hakan Erilkun, bugün, Gelibolu’da arazilerin metrekaresinin 250 lira ile 1.000 lira, Lapseki’de ise 150 lira ile 750 lira fiyat aralığında olduğunu söyledi. Köprünün, Gelibolu ve Lapseki’nin köylerini de etkileyeceği beklentisiyle buradaki arazi sahiplerinin arsalarını satıp daha sonraki gelişimi kaçırmamak adına beklediğinin altını çizen Hakan Erilkun şöyle devam etti: “ Lapseki – Yeniceköy’de 224 dönüm bir arazinin satışını üstlenen bir bayimiz köprüden önce buraya 600 bin lira isteyen arazi sahibinin bu rakamı köprüden sonra 600 dolara çıkarttığına tanık oldu. Şu anda Çanakkale’de en revaçta olan emlaklar büyük metrekarelere sahip olan araziler. Yatırımcılar konut tercihindense, gelişimi baştan yakalamak adına arazi sahibi olmayı tercih ediyor. Gelibolu ve Lapseki’de şu an bir arazinin bir hafta içinde 2 kere el değiştirdiğine tanık olsak da, bu hareketlenmenin devam edeceğini düşünüyoruz.”

Gelibolu, Lâpseki, Çan, ve Yenice’de konut fiyatlarına da değinen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “100 metrekare yeni bir konutun Gelibolu’da ortalama satış değeri 120.000-130.000 TL, Lapseki’de 140.000 – 160.000 TL, Çan’da 100.000 – 110.000 TL, Yenice’de ise 80.000 – 100.000 TL civarında seyrediyor. Buralarda aynı özellikle yeni bir konutun kiralık değeri ise 300 ile 500 TL arasında değişiyor. İkinci el bir konutun ortalama satışı da 60.000 TL – 100.000 TL arasında.” dedi.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

 

dunyanin-en-yenilikci-10-binasi

dunyanin-en-ucuz-turistik-sehirleri

son-5-yilin-en-uzun-gokdelenleri

dunyanin-en-pahali-23-evi

ultra-luks-20-otel-suiti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


"Çanakkale Boğaz Köprüsü Arazi Fiyatlarını Arttırdı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap