‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul’da Flaş Gelişme

İstanbul Eyüp'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

20 Şubat 2015
‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul’da Flaş Gelişme

'Çılgın proje' olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin güzergâhında yer alan 38 bin 500 hektarlık alanın planlama yetkisi İBB'ye devredildi.

İstanbul’un gözde olmaya başlayan kuzey bölgesinde Arnavutköy’le Küçükçekmece Gölü arasında inşa edilecek Kanal İstanbul’un güzergâhında yer alan 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisinin kimde olacağı netleşti. Buna göre; söz konusu alanın imar planlama yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) ve Başkanlığın iştiraki Boğaziçi İnşaat Müşavirlik A.Ş (BİMTAŞ) arasında yapılan protokolle, Bakanlık’tan İBB’ye devredildi.

'ÇILGIN PROJE' KANAL İSTANBUL'UN YENİ GÖRÜNTÜLERİ

İBB Meclisinin, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a protokol yetkisi verilmesine ilişkin Hukuk Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun müşterek raporuna, yıllardır Topbaş’a “İstanbul’un Ankara’dan yönetildiği” eleştirisi getiren CHP’liler red oyu verdi. Söz konusu alan, Bakanlar Kurulu Kararları uyarınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlenmişti. Protokole göre, projenin finansmanı Bakanlık tarafından karşılanacak.

REZERV YAPI ALANI İLAN EDİLEN BÖLGELER

Proje, İstanbul’da Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece’nin belirli bir bölümünü içeren bir bölgeyi kapsıyor.

ÖZEL PLANLAMA OFİSİ KURULACAK

Kanal İstanbul projesinin de yer aldığı bölgede çevreye duyarlı ve modem bir yapılaşmanın inşa edilmesi için belediye tarafından özel planlama ofisi kurulacak. İçinde bilim insanları, mimarlar, şehir plancıları ve sosyologların görev alacağı ekibin arazi ve atölye çalışması sonucunda yapılacak planla, şehrin tüm planları da hazırlanmış olacak.

İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ'A YETKİ VERİLDİ

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, Kanal İstanbul ve yeni şehrin de içinde yer aldığı havzanın imar planlarının hazırlanması için gerekli protokolün yapılması adına İBB Başkanı Kadir Topbaş’a yetki verilmesini istedi. Meclis talebi kabul ederek onayladı.

İMAR PLANLARI İBB'YE DEVREDİLİYOR

Topbaş’la yapılacak protokolün ardından 1/100 bin, 1/5 bin ve 1/1000 olmak üzere tüm imar planları hazırlanmaya başlanacak. Planlar tamamlanarak bakanlığın onayına sunulduktan sonra askıya çıkarılacak. Askı süresi sona erdikten sonra inşaat ruhsatı alınıp projeler hayata geçirilebilecek. 2012′de Bakanlar Kurulu kararıyla rezerv alanı ilan edilerek yeni şehir kurulması çalışmalarına başlanan Avrupa yakasındaki 38.500 hektarlık alanın imar planları İBB’ye devrediliyor.

PROTOKOL YAPILMASI İSTENDİ

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, Belediye Meclisi’ne talep yazısı yazarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisinde olan alanın imar planlama çalışmalarının İBB tarafından yürütülmesi için protokol yapılmasını istedi.

İMAR PLANLARINI BİMTAŞ YAPACAK

Belediyenin planlama şirketi BİMTAŞ tarafından hazırlanması istenen imar planları için, ofis kurularak tüm yönleriyle yeni şehrin son hali verilecek.

PROJE RUHSATLARI ALINABİLECEK

Nüfus yoğunluğu, çevre duyarlılığı ve mimari tasarımlarla geliştirilecek yeni şehir için 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni İmar Planı da düzenlenecek. Plansız bölgenin verimli şekilde düzenlenebilmesi için uygulama imar planlan da belediye tarafından hazırlanacak. Bu sayede planlar tamamlanarak onaylandıktan sonra inşaat proje ruhsatları da alınabilecek.

BAKANLIK FİNANSE EDECEK

Bölgede emlak ve imar artışlarının manipüle edilmemesi için tüm plan süreçleri tamamlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile BİMTAŞ arasındaki protokol gereği çalışmanın finansmanı bakanlık tarafından sağlanacak. Planlar tamamlandıktan sonra onay için bakanlığa teslim edilecek.

38 BİN HEKTAR ALAN

İstanbul’da afete karşı yeni konutların yapılabilmesi amacıyla 2012′de konut rezerv alanı ilan edilen 38 bin 500 hektarlık alan için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut GYO arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

bulent

07 Jan 2016, 08:30

Basajsehir altinsehir bolgesindeki insaat ruhsati bekleyen arsalarin durumuda bakanliktan ibb yemi gecmistir gectiyse bu konu icin ne yapmamiz gerekir ruhsat sorununu cozup baslamak istiyoruz 2015 6 aydan buyana sonuc alamadik bilgilerinize sunarim.


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.