‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul’un Yeni Görüntüleri

14 Ocak 2015
PAYLAŞ
‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul’un Yeni Görüntüleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje' olarak lanse ettiği Kanal İstanbul projesinin yeni görüntüleri gün yüzüne çıktı.

Yakında yol haritası açıklanacak olan Kanal İstanbul'un proje çalışmaları devam ederken, nasıl görüneceği kısmen belli oldu.

O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında 'çılgın proje' olarak Kanal İstanbul'u açıkladı. Bir suyolu projesi olarak adlandırılabilecek Kanal İstanbul'un detayları henüz belirtilmemiş olsa da kamuoyu tarafından oldukça merak ediliyor.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-1

Kanal İstanbul'u genel taslağı ile tarif etmek gerekirse, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz. Alternatif bir boğaz diyebileceğimiz çılgın proje kapsamında Karadeniz ile Marmara Denizi birbirine bağlanacak.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-2

Halihazırda Karadeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiği de Kanal İstanbul projesiyle rahatlamış olacak.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-4

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın "Önümüzdeki günlerde yol haritasını açıklayacağız" dediği Kanal İstanbul, 453 milyon metrekarelik bir Yeni Şehir'i de doğuracak. Bu Yeni Şehir'in sadece 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul kaplayacak.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-5

Kesin olarak yeri belirtilmeyen Kanal İstanbul'un Ispartakule, Bahçeşehir, Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece gibi alanlara uzanması ihtimali üzerinde duruluyor.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-6

Kanal İstanbul, güzergahı belli olmasa bile pek çok bölgeyi değerlendirdi. Tamamlandığında İstanbul'da 2 yeni yarımada ve yeni bir de ada oluşturacak çılgın projenin, kamuoyunda duyulmasıyla birlikte çevresindeki arazilere yoğun talep geldi.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-7

Arnavutköy İlçesi'nin Bolluca, Haraççı, Boğazköy, Boyalık, Yeniköy ve Taşoluk Mahalleleri, Başakşehir İlçesi'nin Kayabaşı, Bahçeşehir ve Ziya Gökalp Mahalleleri'ndeki arsalar projenin açıklamasından bu yana 2 ile 4 kat oranında arttı.

lgn-proje-kanal-istanbul-yeni-grntler-8

3. havalimanı ve 3. köprü projeleri kurulacak Yeni Şehir içerisinde bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'yle desteklenen bölgeye bir de metro hattı gelecek.(Emlaktasondakika)


"‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul’un Yeni Görüntüleri" haberine ait yorum yok

Yorum Yap