Çimento zammı sonrası iş bırakma eylemi gündemde

Müteahhitler, yüzde 50 oranındaki çimento zammı sonrası tepkili.

11 February 2019
Çimento zammı sonrası iş bırakma eylemi gündemde İnşaat sektöründe sürpriz bir gelişme yaşandı. Ocak ayında yüzde 40 oranında çimento fiyatlarına zam yapılsa da gelen tepkiler üzerine bu zam geri çekilmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde bu kez yüzde 50 oranında çimento zammı yapıldı. Yapılan zam sonrası müteahhitler iş bırakma eylemine hazırlanıyor.

"TEPKİMİZİ KOYACAĞIZ"

İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer, yapılan çimento zammını rekabet kurumana taşıyacaklarını ifade etti. Zamma karşı sessiz kalmayacaklarını ve tepkilerini koyacaklarını vurgulayan Dağlıer, "Son dönemde çıkan yönetmeliklerle, faizlerin yükselmesiyle, dövizdeki artışlarla ve inşaat maliyetlerindeki artışla inşaat sektörünün önü iyice tıkandı. Böyle zor bir süreçte çimento firmalarının çıkıp yüzde 50 zam yapmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Çimento şirketleri inşaat firmalarını daha da çıkmaza sokuyor. Bu zamları rekabet kuruluna götüreceğiz. İnşaat sektörünün sorunu herkesin sorunu. Bu zammın hemen geri çekilmesi gerekiyor. Maliyetlerimiz çok artmış ve konut fiyatları hiç artmamışken bu zammı kabul etmemiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"ŞANTİYELER DURABİLİR"

İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İslam Yıldırım da açıklamalarda bulundu. Çimento zammının hiçbir gerekçesinin olmadığını belirten Yıldırım, "Yapılan bu zammı kınıyoruz. Çıkıp yüzde 50 zammın nedeni açıklasınlar kabul edelim. Çimento yerli hammadde ile üretildiği için dövizdeki artıştan çok az etkilendi. Buna rağmen yüzde 50 zam yapmaları fırsatçılıktır. Birçok müteahhit arkadaşımız yüksek maliyetlerden dolayı inşaata başlayamıyor. Arsa sözleşmesi imzalayan çok sayıda arkadaşımız yaptığı masraflara rağmen sözleşmelerini iptal ediyor. Zaten satışların yavaşladığı bu süreçte yapılan bu zamlar durumu daha da güçleştiriyor" şeklinde konuştu.

Zam sonrası iş bırakma eylemini işaret eden Yıldırım, "Derneğimizin çatı kuruluşu İMKON daha önce iş bırakma çağrısında bulunmuştu. Yapılan zamlar üzerine yeniden iş bırakma çağrısı yapılacaktır. Zamlar geri çekilmediği taktirde konfederasyonumuzun öncülüğünde İzmir’deki müteahhitler olarak iş bırakma eylemine gideceğiz" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum