‘Çukurova’nın yatırım potansiyeli büyüyor'

Adania Yatırım Başkanı Cihangir Son, Çukurova’nın gelecek dönemlerde yapılması hedeflenen yatırımlarla ülkede kalkınma potansiyeli önemli bölgelerin başında geldiğini söyledi.

17 January 2018
‘Çukurova’nın yatırım potansiyeli büyüyor' İnşaat sektörü içerisinde prestijli konut projelerine imza atan SON Grup bünyesindeki şirketlerden Adania Yatırım, Çukurova bölgesini dünyaya tanıtmayı ve bölgeye yatırımcı çekmeyi amaçlıyor. Adania Yatırım Başkanı Cihangir Son, Çukurova’nın gelecek dönemde yapılması planlanan yatırımlarla birlikte Türkiye'de bölgesel kalkınmada potansiyeli en yüksek bölgelerin başında geldiğine vurgu yaptı. Cihangir Son, Amerika’daki Kaliforniya bölgesinin Türkiye’deki karşılığının Çukurova olduğunu söyleyerek, güçlü bir iklim ve ulaşım avantajı bulunan bölgenin, Türkiye’nin Akdeniz’e, Ortadoğu’ya ve Afrika’ya açılan kapısı olduğunu belirtti. Adana, Hatay ve Osmaniye illerinin 2017 yılının ilk çeyreğinde Yoğun Yatırım Teşvik Belgesi alan iller arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

İş dünyası temsilcilerinin doğup büyüdükleri bölgelerin de kalkınması için gerekli özveriyi ve çalışmayı göstermeleri gerektiğine inandığını dile getiren Adania Yatırım Başkanı Cihangir Son, böylelikle Türkiye’nin her bölgesinin eşit seviyede büyüyebileceğini ve daha hızlı gelişme kaydedileceğini aktardı. Ayrıca Çukurova bölgesinin, gelecek dönemde yapılması planlanan yatırımlarla birlikte Türkiye'de bölgesel kalkınmada potansiyeli en yüksek bölgelerin başında geldiğini belirten Cihangir Son, Çukurova’da nüfus artışına paralel bir şekilde katma değer sağlayacak yatırımlara olan ihtiyacın da yükseldiğini de kaydetti.

“ÇUKUROVA HIZLA BÜYÜYECEK”

Cihangir Son, “Sanayi yatırımları açısından kapasitesi dolmak üzere olan Marmara’ya alternatif gösterilebilecek bölgelerin başında Çukurova geliyor. Çukurova’nın oldukça güçlü bir iklim ve ulaşım avantajı bulunuyor. Türkiye'nin en büyük limanı olan Mersin Uluslararası Limanı, Adana Uluslararası Havaalanı, TEM yolları ve demiryollarına sahip olan Çukurova, Türkiye’nin Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika’ya açılan kapısı olarak önemli bir lojistik avantajı da sunuyor. Yeni uluslararası havalimanı bölgenin önemini daha da artıracak. Yatırım için yeterli arsa stoğunun bulunması ve maliyetlerin düşük olması gibi artıları bulunan Çukurova, tüm bu yönleri ile sanayi yatırımı için ideal bir bölge. Adania Yatırım olarak tarım, otomotiv, enerji, gıda, sağlık, bilişim, makine, maden, turizm, gayrimenkul ve altyapı gibi birçok alanda önde gelen bir bölge olan Çukurova’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha hızlı bir şekilde büyüyeceğine yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“BÖLGEDE DEV YATIRIM POTANSİYELİ VAR”

Son, Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Adana, Hatay ve Osmaniye illerinin 2017 yılının ilk çeyreğinde Yoğun Yatırım Teşvik Belgesi alan iller arasında yer aldığını anımsatarak, “Gerek Adana'da gerekse Mersin, Osmaniye ve Hatay'da üretim faktörleri açısından dev bir yatırım potansiyeli var. Çukurova bölgesine yapılacak yatırımların Türkiye’nin ekonomik büyümesine, yabancı yatırımcıların kar payının yükselmesine ve yatırımcı şirketlerin dünya çapında prestijlerinin artmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte ülkeler arası diyaloğu güçlendirecek ve gelecekte her iki tarafa da büyük katkılar sağlayacak adımlara vesile olacağına inanıyoruz. Biz de Adana kökenli bir şirket olarak vatanımız için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışırken atılacak daha çok adımımız olduğunu biliyoruz” dedi.

“BÖLGEYİ YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILARA TANITIYORUZ”

Sözlerini sürdüren ve Son Grup olarak çeyrek asırlık şirket tarihleri boyunca Türkiye'de önemli projelere imza attıklarına değinen Cihangir Son, “Ulusal ve uluslararası arenada ciddi projeler geliştiren ve istikrarlı büyüme politikasına sahip kurumsal firmalarla diyalog içindeyiz. Grubumuzdan aldığımız güçle Adania Yatırım olarak, Türkiye’ye ilgi duyan yabancı yatırımcıları Çukurova bölgesine yönlendirmeyi hedefliyoruz. Katıldığımız uluslararası fuarlar, konferanslar, işbirliği toplantıları ve özel görüşmelerle bölgemizi yerli ve yabancı yatırımcılara tanıtmak için çalışıyoruz” diye ekledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İnşaat sektöründe beklenti endeksi yükseldi

İnşaat sektöründe beklenti endeksi yükseldi

Mayıs ayı sektör açısından toparlanmanın başlangıç dönemi olarak görülüyor.

12 May 2020


İnşaat maliyet endeksi sabit kaldı

İnşaat maliyet endeksi sabit kaldı

İnşaat sektörü maliyet endeksi Mart 2020 sonuçları açıklandı.

11 May 2020


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum