Daha Ferah ve Geniş Evler İçin 20 İpucu

Yeniemlak.com olarak, yaşam alanlarında daha aydınlık ve daha ferah bir görünüm sağlamanın ipuçlarını sizler için araştırdık...

05 Haziran 2014
Daha Ferah ve Geniş Evler İçin 20 İpucu

Yeniemlak.com olarak, yaşam alanlarında daha aydınlık ve daha ferah bir görünüm sağlamanın ipuçlarını sizler için araştırdık...

İşinden arta kalan zamanını çoğunlukla evinde geçirenler bu analizi çok sevecek. İşte rahatlatıcı ve enerji veren odalar dekore edebilmenin püf noktaları...

1- Herşeyin başı ayna
Işığı yansıtmak ve mekanı daha aydınlık yapmak için aynalı aksesuarlar kullanın. Bu aksesuarların hacmi ve sayısı odadaki dekor bütünlüğüne göre farklılık gösterebilir.

2- Kalın perdeleri çöpe atın
Kalın perdeler yerine ışığın geçişini önlemeyen ince kumaştan perdeler asın. Böylelikle güneş ışınlarından daha yüksek oranda faydanabileceksiniz.

3- Görüş alanınızı daraltmayın
Koltuklarınızı, diğer mobilyalarla aralarında yürüme mesafesi kalacak şekilde yerleştirin. Bu size görüş ve geçiş alanı açısından iyi bir avantaj sağlayacaktır.

4- Biraz parlamanız lazım
Odanıza birkaç parlak renk serpiştirerek belirgin olmayan bir görüntüyü öne çıkarabilirsiniz. En büyük avantajı da bunu dağınıklık ve karmaşaya yer vermeden yapabilirsiniz. Bunun için fosforlu veya özel bir ton kullanabilrsiniz. Önemli olan nokta, genel renk ile öne çıkaracağınız renk birbirine zıt olmalı...

5- İnce düşünün
İnce uzun bir konsolu koltuklarınızın arkasına monte ettirin. Kullandığınız mobilyaları duvarla birleştirmemek odaya derinlik kazandırır ve daha havadar bir ortam sunar.

6- Bırakın ışık içeriye süzülsün
Hollerin ve koridorların karanlık ve soluk renklerin hakim olduğu yerler olması normal karşılanacak bir durum. Bunun çözümü ise ışığı sızdırmayan kapılarınızı kaldırıp camlı kapılar tercih etmeniz. Böylece daha aydınlık hol ve koridorlara sahip olabilirsiniz.

7- Pratik eşyalar kullanın
Mobilya sektörünün ilerlemesi ile birlikte içiçe geçebilen sehpalar daha pratik hale geldi. Bu sehpalar evinize derli toplu bir görünüm kazandırır. Bu da size daha ferah odalar ve daha fazla hareket alanı sağlar. Sadece sehpalar değil pratik olan tüm eşyalar için bu kural geçerlidir. Kullanılabilirlik açısından ne kadar çok pratik eşya tercih ederseniz evinizin hareket alanı kapasitesi de o denli artar.

8- Odanızın ruh halini değiştirin
Bir rüzgar çanının odanız içinde dolaşan sesi psikolojik olarak mekandaki serinlik ve dinginliği arttırır. Bu da sizi stresten biraz olsun arındırır.

9- Camın şeffaflığını kullanın
Evinizi daha ferah bir ortama çevirebilmenin diğer bir yolu da düz cam aksesuarlar kullanmanız. Bu aksesuarlar ışığı bloke etmediğinden evinizi daha aydınlık kılar.

10- Küçük dokunuşlar...
Mekana hareket katmanın en iyi yollarından biri de çok sade bir renk konseptine çeşitli detaylar eklemektir. Bu yöntemde aşırıya kaçarsanız avantajınız dezavantaja dönüşebilir.

11- Sade ama sıradışı düşünün
Renk tercihinde beyaz, uçuk mavi, bej gibi yumuşak tonlara sahip basit desenleri yaratıcılığınızla birleştirerek farklı şekillerle kullanmaya çalışın. Böylelikle boğucu ve ışığı emen renklerin aksine ışığı yansıtan ve odanın içinde dağılmasını sağlayan renkler size daha geniş ve ferah bir görünüm sağlayacaktır.

12- Duvar enerjisi!
Duvarlar bir evin makyajıdır. Özellikle daha enerji verici renklerin kullanılması evinize ayrı bir hava katar. Örneğin; duvarları açık mavi gibi rahatlık hissi veren bir renge boyamanız odanızı hem daha geniş gösterir hem de ferahlık katar.

13- Hobileriniz mutluluğunuz
Hobilerinizi pratik bir geometrik düzene sokup beyaz ya da açık tonlara yakın renklerdeki resim çerçevelerinde sergileyebilirsiniz. Örneğin; biriktirdiğiniz koleksiyonlarınzı uygun noktalara asabilirsiniz. Bu yöntemle ilgi duyduğunuz objeler yanıbaşınızda olacak. Aynı zamanda evinizin hobilerinizle bağlantılı olarak bir tarzı olacak.

14- Aydınlatmada zirveye oynayın
Camın kenarına birkaç ayna yerleştirin; böylece ışığı odanın içine eşit şekilde dağıtabilir, odanın derinliklerine kadar güneş ışığından faydalanabilirsiniz.

15- Mobilyalara da el atın
Mobilyalarınızı duvarlarınızın renginden daha açık bir tonda boyayın; Bu size mobilyalarınızın baskınlığını ortadan kaldırmanıza olanak sağlayacaktır.

16- Işık seçimi de önemli
Yemek masanıza paralel oalrak asabileceğiniz krom aydınlatma ünitelerini tercih edin. Bu üniteler sayesinde hem gündüz gözünüze ilişmeyecek hem de geceleri maksimum aydınlatma sağlayacaklardır.

17- Doğallık her zaman iyidir
Keten, pamuklu gibi sade kumaşlar ve dokumalar mekanlara doğallık katar. Özellikle evinizi dekore ederken bu hususu göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

18- Şeffaf olun
Açık raflar ve cam kapaklar kapalı ünitelere göre ferahlık hissini daha çok arttırır.

19- Üşenmeyin camları temizleyin
Cam temizliği içeriye giren ışık oranını doğrudan etkiler. Göz aşinalığından dolayı bunu fark edemeyebilrisiniz fakat camlarınız temiz olduğunda içeriye çok daha fazla ışık girdiği bir gerçek...

20- Aksesuarlarla gözlerinizi yanıltın
Akıllıca dekore edilmiş bir masaüstü, odanızı ya da mutfağınızı çok daha geniş gösterebilir. Bir örnek vermek gerekirse; aynı sırada dizilmiş büyük cam vazolar ya da dev fenerler hem sade hem de olduğundan daha büyük görünürler ve mekanın da bu şekilde görünmesine olanak tanır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Geberit’ten Tablet Görünümlü Kumanda Kapağı

Geberit’ten Tablet Görünümlü Kumanda Kapağı

Geberit, tablet görünümlü kumanda kapağı Sigma70 ile teknoloji ve konforu aynı anda sunuyor...

15 Temmuz 2016


Çilek’ten Çocuklara Karne Hediyesi

Çilek’ten Çocuklara Karne Hediyesi

Çilek, karne hediyesi olarak araba karyolaları yüzde 25 indirimle veriyor....

14 Haziran 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat