Demir fiyatlarındaki artış inşaat maliyetini yüzde 10 artırdı

İnşaat maliyetindeki artışların yeni yılla konut fiyatlarına yansıyacağı belirtiliyor.

23 December 2020
Demir fiyatlarındaki artış inşaat maliyetini yüzde 10 artırdı İnşaat sektöründe 2020 yılının ilk çeyreğinde görülmeye başlanan demir ve çimento fiyatlarındaki artışların doğurduğu kriz devam ediyor. Konut kredisi faizlerinin yüksek seviyelerde olduğu şu dönemde sektör durgunluk olduğu belirtiliyor.

Dünya'da yer alan habere göre, demir ve çimento fiyatlarındaki artışların inşaat maliyetlerini yükselttiği, bu durumun da 2021 yılı konut fiyatlarını etkileyeceği belirtiliyor.

Sektördeki son durum hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaat Müteahhitleri, Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, son aylarda konut satışlarında düşüş olduğunu belirterek ev sahibi olmak isteyen vatandaşların beklemeye geçtiğini aktardı.

DEMİR FİYATLARI İKİ KAT ARTTI

2020 yılı başında demir fiyatlarının 3 bin 200 TL/ton seviyesinde olduğunu, Aralık ayının ortasında bu fiyatın 6 bin TL/ton seviyesine çıktığından bahseden İMSİAD Başkanı Andıç, " "Demir örneğinde olduğu gibi diğer girdilerin fiyatlarında da artışlar yaşanmaktadır. Bu durum ister istemez fiyatlara yansıyacaktır. Bu artışlar inşaat sektörünün 250 alt sektörünü, ülkemizin kanayan yarası kentsel dönüşümü ve kamuya iş yapan müteahhitleri aşırı zorluyor. Artışın ev fiyatlarında enflasyona neden olması kaçınılmaz. Olan, ev hayali kuran, kentsel dönüşüm bekleyen milyonlara ve nihayetinde ülkemiz inşaat sektörüne olacak. Sektör, yoğun ekonomik sıkıntılar ve pandeminin getirdiği olumsuzluklarla uğraşırken, bir de çok yüksek üretim maliyetleriyle karşı karşıya kaldı" ifadelerini kullandı.

"KONUT FİYATLARI ARTACAK"

Yıl başından sonra konut fiyatlarında yukarı yönlü düzenlemeler yapılacağına belirten Andıç, "Ülkemizin cari açığının daha fazla artmaması için daha fazla yerli ürün kullanmayı ve başka çare kalmadıkça ithal mal kullanmamayı kendimize milli bir görev addediyoruz. Ancak geldiğimiz noktada, dövizdeki artışı aşan zamları değil, fiyatlarda ani çıkışların engellenmesini bekliyorduk. Maalesef böyle olmadı" şeklinde konuştu.

"DEMİR NAKİT ALINAN BİR KALEM"

Demir fiyatlarındaki artışlar üzerine değerlendirmelerde bulunan Alpiş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Karaalp ise demir ton fiyatlarındaki artışın inşaat maliyetlerine yüzde 10'luk bir ekstra maliyet yükü getireceğini belirterek, "Bugüne kadar konut fiyatlarına yansıtılamayan bu artış, yeni yılla birlikte yansıtılmak zorunda. Bu noktada özellikle küçük çaplı konut projeleri yapanların işi daha zor olacak. Çünkü özellikle demir, nakit alınan bir kalem" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 azaldı

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 azaldı

Güven endeksi aralıkta geçen aya oranla inşaat sektöründe yüzde 3,3 azalırken, hizmet sektöründe yüz

28 December 2023


TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

Türkiye’nin 2023 yılı konut portresini özetleyen KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Kumova, “20

25 December 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum