Demir ve çimento zamları konut üreticilerinden tepki çekti

Son aylarda demir ve çimentoya yapılan zamlar, inşaatları olumsuz etkiliyor.

22 September 2020
Demir ve çimento zamları konut üreticilerinden tepki çekti Özellikle yaz dönemi başından itibaren demir ve çimento fiyatlarına uygulanan zamlar dikkat çekti. Bu durum, konut üreticileri tarafından tepkiyle karşılandı. Yapılan zamların yeniden hareketlenen sektörü olumsuz etkilediği düşünülüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, çimento ve demir fiyatlarına uygulanan zamlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, sektörün ana maddesi olan demir ve çimentoya son üç ayda yapılan zamların sektöre vermek istedikleri dinamizmi olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

TOKİ olarak yaptıkları yatırımlarla sektörü canlandırmaya çalıştıklarından bahseden Bulut, "İnşaat sektörünün tüm paydaşları olarak aynı geminin içindeyiz. Sektörde oluşan bu olumlu havayı sürdürmek amacıyla hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Bindiğimiz dalı kesmemeliyiz" diye konuştu.

"YÜKLENİCİLER ZOR DURUMDA KALABİLİR"

İnşaat sektörünün bir ağacın ana gövdesini olduğunu, alt sektörleri ise bu gövdenin dalları gibi gördüklerini ifade eden TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Her alt sektör çok kar edeceğim derse gövde kurur. Bu zihniyeti yanlış buluyorum. İdaremiz, tüm demir, çimento üreticilerimiz ve 250 alt sektörümüzle her birimiz, memleketimizin geleceğini düşünerek, memleketimizin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla özveriyle çalışmalıyız. Sosyal konuta olan talep ve konut kredilerinin düşmesiyle inşaat sektörümüz canlanmaya başladı. Fakat inşaatın ana maddesi olan demir ve çimentoya yapılan zamlar hem sektörü hem de idaremizi olumsuz etkiler. İdaremizden iş alan yüklenicileri de zor durumda bırakabilir. Ancak çalışmalarımıza duraksamadan devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Koronavirüs salgın sürecinde şantiyelerde tüm önlemlerin alındığını ve faaliyetlerin sürdüğünü belirten Bulut, "Bir yandan sosyal konut projelerimizle dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapıyor, diğer taraftan da her ile en az bir Millet Bahçesi hedefiyle şehirlerimizi yeşille buluşturmaya devam ediyoruz. Millet Bahçeleri, vatandaşlarımızın bir araya geleceği nitelikli sosyal alanlar olup huzur içinde vakit geçirebileceği yeni yaşam merkezleri oluyor. Sosyal konut üretimi ve Millet Bahçeleri projelerinin yanında kamu kuruluşlarımızın ihtiyaç duyduğu eğitim, sağlık, güvenlik, spor gibi hizmet binaları, sanayi siteleri gibi alanlarda da büyük projeler yürütüyoruz. İdare olarak bu yıl içerisinde yaklaşık 7 milyar liralık hak ediş ödemesi yaptık" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum