Demiryollarına 40 Milyar Dolarlık Yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarına önümüzdeki 10 yılda 40 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı...

04 Mart 2016
Demiryollarına 40 Milyar Dolarlık Yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarına önümüzdeki 10 yılda 40 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı...

Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı (Eurasia Rail) açıldı. Fuarın açılışını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu.

Demiryolu sektörünün gelişmesi için Türkiye’de müşterek imalata çok önem verdiklerini ve teşvik ettiklerini belirten Bakan Yıldırım, "Türkiye’de müşterek imalat yapalım ve bölge ülkelerine de, dünyaya da ihraç edelim" dedi. 2003 yılından günümüze kadar demiryollarına 20 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Yıldırım, önümüzdeki 10 yılda da 40 milyar dolara yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

HEDEF HIZLI TREN ÜRETEN BİR TÜRKİYE

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ihalesi için hazırlıkların devam ettiğini belirten Yıldırım, hızlı tren setlerinde yerli üretimin vazgeçilmez kriter olduğunu vurguladı. Yıldırım, "80 adet hızlı tren seti önemli. Zannediyorum 5-6 milyar doları bulan bir yatırım. Bu yatırım bir satın alma şeklinde planlanmıyor, yurt içinde mümkün olduğunca yerli katkı oranıyla yapılmasını öngörüyoruz. Biz dünyanın bilinen üreticilerini Türkiye’ye yatırıma davet ettik, bazıları ortaklıklarını kurdu. Fabrikalarını yapanlar da var. Amacımız sadece hızlı tren seti almak değil hızlı treni üreten, kullanan ve ihtiyacı olan ülkelere temin eden bir Türkiye" açıklamalarında bulundu.

HIZLI TRENİN SON DURAĞI HAYDARPAŞA OLACAK

Yıldırım, İBB'nin yaptığı son değişikliklere göre hızlı tren seferlerinin son durağının Haydarpaşa Garı olacağını açıkladı. Böylelikle Pendik ve Ayrılıkçeşme-Haydarpaşa arasında banliyö hattı ile hızlı tren beraber çalışacak. Buradaki hat tamamen yenileniyor. Yenileme çalışmaları bittiğinde bir hızlı tren hattı bir de banliyö hattı olacak.

İstanbul Anadolu yakasında Pendik’ten Ayrılıkçeşme’ye kadar olan bölüm, oradan Marmaray, Kartal metrosuyla birleşmiş olacak. İkinci bölümü kapsayan Kazlıçeşme Halkalı hattında ise çalışmalar devam ediyor. İnşaat çalışmalarında gecikme yaşanan hattın en geç 2018 yılında hizmete açılması planlanıyor.

RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU 800 KİLOMETREYİ AŞACAK

Bakan Yıldırım önümüzdeki 6-7 yılda İstanbul raylı sitem uzunluğunun 800 kilometreyi geçeceğini söyledi. Yıldırım, "Bütün bu projeler tamamlandığında İstanbul’un trafiği hissedilir derecede rahatlayacak ama tamamen bitmez. Hedef katlanılabilir bir trafik." şeklinde konuştu.



HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.