"Deprem dönüşümü için ulusal seferberlik ilan edilmeli"

Son olarak Elazığ'da yaşanan depremden sonra Türkiye'deki yapıların güvenliği bir kez daha gün yüzüne çıktı.

28 December 2020
"Deprem dönüşümü için ulusal seferberlik ilan edilmeli" Dün sabah saatlerinde Elazığ'da 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem ülkesi olan Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. Dünkü depremde Elazığ'da olumsuz bir durum tespit edilmedi ancak uzmanlar, ilerleyen dönemlerde yaşanacak depremlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini ifade ediyor.

Deprem tehlikesine karşı risk taşıyan binaların bir an önce sağlıklı yapılara dönüştürülmesi oldukça önemli. Türkiye genelindeki riskli bina sayısını düşününce bu çalışmaların planlı bir şekilde kararlılıkla sürdürülmesi gelecek adına büyük önem taşıyor.

"HER DEPREM GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARIYOR"

Dün Elazığ'da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremden sonra bir açıklama yayınlayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Yönetim Kurulu, yaşanan her depremin Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardığını belirterek bu gerçeğin kabul edildiğini ancak gereğinin yerine getirilme noktasında sorunların olduğuna işaret edildi.

"BİR AN ÖNCE DEPREME GÖRE DÜZENLEME YAPILMALI"

İMO tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'u da içine alan Marmara depreminin olası depremler arasında olduğu hatırlatılarak bu deprem için beklenen büyüklüğün İstanbul'da telafi etmenin mümkün olmayacağı düzeyde can ve mal kaybına yol açabileceği belirtildi.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin deprem tehdidi altında olduğu ifade edilen açıklamada, "Başta İstanbul olmak üzere Türkiye deprem tehdidi altındadır. Bir an önce kentlerimiz depreme göre düzenlenmeli, yapılarımız güvenli hale getirilmelidir. Hiç şüphe yok ki bunun için ulusal seferberlik ilan edilmeli; merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaş işbirliği sağlanmalıdır. Mevcut yapı stokunun depreme dayanmasının mümkün olmadığı ortaya çıktığına göre işe buradan başlamak ve olanca hızla yapıların deprem güvenliğini sağlanmak kaçınılmazdır" ifadeleri kullanıldı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum