"Depreme hazırlık için dönüşüm hızlanmalı"

Kentsel dönüşüm çalışmaları deprem tehlikesine karşı büyük önem taşıyor.

04 March 2020
"Depreme hazırlık için dönüşüm hızlanmalı" Son aylarda birçok farklı şehirde meydana gelen depremlerden sonra yaşanan can kayıpları, deprem tehlikesine karşı harekete geçilmesi gerektiğini gün yüzüne çıkardı. Bu bağlamda kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor.

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin depreme karşı binaları güçlendirmek, güvenli ve sağlıklı yapılara sahip olmak için kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğine Vurgu yaptı.

Açıklamada deprem tehlikesine karşı binaları güçlendirmek, güvenli ve sağlıklı yapılara kavuşmak için kentsel dönüşüm sürecini el birliğiyle yürütülmesi gerektiği belirtilirken, "Son yasal düzenlemelerle yükleniciye teminat zorunluluğu getirilirken, kentsel dönüşüm kapsamındaki inşaatları, yeterliliği olan firmaların üstlenebileceği bir süreç başladı. Hem yüklenicilerin hem vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilmesinin amaçlandığı yeni düzenlemeler ve eylem planı, toplumun dönüşüme yönelik güveni ve inancını artıracaktır" ifadelerine yer verildi.

"DEPREME KARŞI KENTSEL DÖNÜŞÜM EN ÖNEMLİ ÇÖZÜM"

GYODER tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de depreme hazırlıklı olmak için kentsel dönüşümün en önemli çözüm olduğunun altı çizilirken, "Kentsel dönüşümün layık olduğu şekilde yapılması çok önemli. İmar artışına dayalı bir paylaşım ile kentsel dönüşüm uygulamasının sona ermesi gerekiyor. Bizim her platformda dile getirdiğimiz konu 'akıllı, sürdürülebilir kentsel dönüşüm'dür. Şehirlerimizi, talep ve ihtiyaçlara göre planlayıp geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz. İlgili yönetmeliklerin ihtiyaçlara ne ölçüde yanıt verdiğinin sorgulanmasını, gerekli revizyonların yapılmasını ve uygulamaların denetlenmesini sağlamalıyız" ifadeleri kullanıldı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum