"Depreme hazırlıkta güçlü bir platform oluşturmalıyız"

Sektör temsilcileri, deprem tehlikesi ve dönüşüm çalışmaları hakkında toplantı düzenledi.

18 November 2020
"Depreme hazırlıkta güçlü bir platform oluşturmalıyız" Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen, "38. Gündem Buluşmaları" toplantısında deprem tehlikesi ele alındı.

'Değişmeyen Gündem: Deprem Gerçeği' başlıklı toplantıya Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu ve Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu katıldı.

"KAYIPLARIN NEDENİ İHMAL VE KUSURLAR"

Toplantıda Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğundan ve yapıların proje sürecinden itibaren bunun unutulmaması gerektiğinden bahseden TMB Başkanı Mithat Yenigün, "Son olarak İzmir depreminde yıkılan binalar ile yitirilen canlar, doğru tasarımın, ehil müteahhitliğin ve yapı denetiminin hayati önemini bir kez daha acı biçimde ortaya koymuştur. Bu depremde en çok hasarın Bayraklı ve Bornova'da yaşanmasında bu bölgelerde zemin etüdünün yapılmamış olmasının, planlama ve yapı tasarımı süreçlerinde zemin şartlarının dikkate alınmamasının etkisi görülmektedir. Dolayısıyla yaşadığımız can kayıplarının asıl nedeni deprem değil ihmal ve kusurlu yapılardır" diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜME BÜTÜNCÜL BAKILMALI"

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu ise kentsel dönüşümün aynı zamanda kentsel kalkınmanın bir parçası olduğuna dikkat çekerek, "Kentsel dönüşüm sürecine, riskli yapı stokunun yıkılıp yeniden yapılması olarak değil; ekonomik, sosyolojik, insani boyutlarını da düşünerek bütüncül bir biçimde bakmamız gerekiyor. Türkiye'nin yapılaşma alanında geçmişten bugüne yansıyan sorunlarının çözümü ve köklü bir değişimi için mevzuatın yetersiz olduğunu düşünmüyorum. Kentsel dönüşüm sürecinde çoğunlukla mülk sahibi ile anlaşmazlıklar üzerinden oluşan problemleri görüyoruz. Bence mülk sahibi ile uzlaşıda özel sektörün değil kamunun olması halinde güven ortamı oluşur­. Kentsel dönüşümü başarmak ancak güven iklimi oluşturarak, uyumlu bir ekip çalışması ile mümkün" şeklinde konuştu.

Deprem olmadığı zamanlarda da bir araya gelinmesi gerekliliğinden bahseden Kalyoncu, "Bilgi birikimimizi, tecrübelerimizi ve imkanlarımızı kullanacağımız, depreme hazırlık için seferberlik başlatacağımız bir platforma ihtiyaç var. Bugün bir araya geldiğimiz toplantının en somut katkısının, depreme yönelik güçlü bir platform oluşturmak için ilk adımın atılması olduğuna inanıyorum. Bu platformda periyodik toplanılmalı, depreme hazırlık için hedefler konulmalı ve bu hedefler takip edilmeli" ifadelerini kullandı.

"GÜÇ BİRLİĞİYLE SAĞLANACAK FAYDA DAHA BÜYÜK OLUR"

'Deprem Güvenliği Bilinç Endeksi' oluşturarak toplumu doğru yönlendirmek için hep birlikte çaba gösterilmesi gerektiğini belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "Ticari menfaatlerden arınarak çıktığımız bu yolda, ülkemize kalıcı fayda sağlayacağımız bu seferberliği, bugünkü Gündem Buluşmaları'ndan sonra başlatabileceğimize inanıyoruz. Bizimle aynı heyecanı taşıyan STK'lar ve kurumlarla güçlü bir platform oluşturup, bilinçlendirme hedefiyle önemli adımlar atabiliriz. Güç birliğini ne kadar geniş tutabilirsek, bu güç birliği ile alacağımız yol da, istikrarımız da, ülkeye sağlayacağımız fayda da o kadar büyük olur" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum