Dere yatağındaki konutların durumu düşündürüyor

Sel felaketinin acısının yaşandığı şu günlerde riskli konutların fazlalığı daha da düşündürüyor.

14 August 2021
Dere yatağındaki konutların durumu düşündürüyor Geçtiğimiz günlerde Batı Karadeniz şehirlerinde yaşanan, geçtiğimiz yıllarda ise birçok farklı şehirde olumsuz sonuçlar doğuran sel felaketlerinin bir daha yaşanmaması adına dere yataklarına yapılan evlerin durumu düşündürüyor. Uzmanlar, dere yataklarında bulunan evlerin güvenli bölgelere transfer edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

İmara açılacak alanlar için yetkili idarelerce zemin ve temel etüt raporlarının zorunlu şekilde istenmesi gerektiğine dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, "Yapıların inşa edildiği yerlerin dere yatağı olup olmadığı bu kontrollerle sağlanmalıdır. Bu rapor riskli bölgelerde her bir parsel için ayrı ayrı olmak üzere, yapının temel ve statik hesaplarının yapılabilmesi için zemin araştırma verileri ile geoteknik değerlendirmeleri içeren bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlanan rapordur" şeklinde konuştu.

ESKİ YAPILAR DAHA FAZLA RİSKLİ

Türkiye'nin birçok farklı şehrinde dere yatağında konutların inşa edildiğini belirten TÜGEM Başkanı Akdoğan, "Ülkemizde bazı bölgelerde plansız yapılaşma nedeniyle yapılan eski ana yapılar söz konusu. Hatta bu yapıların önemli bir kısmı da imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alarak binalarını yasal hale getirmiş olabilirler. Yeni yapılarda bu hususlara imar kanunları çerçevesinde daha özen gösterilirken maalesef eski yapılmış yapılarda hâlâ bazı riskler söz konusu. Eğer böyle bir alan varsa da bu alanlar yetkili idareler tarafından başka bölgelere transfer edilmeli" ifadelerini kullandı.

Dere yatağında inşa edilen konutların Batı Karadeniz'de oldukça risk içerdiğini ifade eden Akdoğan, "Son dönemde Bartın, Sinop ve Kastamonu'da bunlara üzülerek şahit olduk. Lakin gene baraj kapaklarının açılması durumunda risk içeren, derelerin denize açıldığı alanlar, taşkın bölgeleri olarak ayrı tedbirler alınması gereken yerler. Malum İstanbul'da bile Basın Ekspress yolunun sular altında kaldığına daha önce şahit olduk. 2009'da tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan İstanbul'da aralarında tır sürücülerinin de bulunduğu 24 kişi hayatını kaybetmişti. Bu güzergahlarda yapılacak olan islah ve genişletme çalışmaları da son derece önem taşıyor. Ayrıca şehirler planlanırken yağmur suyu akışına göre planlamaların yapılmasına dikkat edilmeli" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum