Diyarbakır Bağlar'da dönüşüm resmen başladı

Bağlar'da kentsel dönüşüm kapsamında bina yıkımları yapılıyor.

19 November 2021
Diyarbakır Bağlar'da dönüşüm resmen başladı Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde riskli alan olarak ilan edilen 54 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm uygulanmaya başlandı. Kaynartepe Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bölgede bina yıkımları başladı.

AA'nın aktardığı habere göre, Karabağlar'da yürütülen kentsel dönüşüm hakkında bilgiler veren Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, bölgede 375 bina ve 1365 hak sahibinin tespit edildiğini, sonrasında ise kentsel dönüşüm ofisi oluşturulduğunu aktardı.

TOKİ ARACILIĞIYLA SÜRDÜRÜLÜYOR

Hak sahipleri ile görüşmelerin devam ettiğini, bugüne kadar toplamda 602 hak sahibiyle görüşüldüğünü ve 100 vatandaşla da anlaşıldığını belirten Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, "Bugün tapu devrini gerçekleştirdiğimiz, ödemelerini yaptığımız 8 binamızı yıkarak bölgede fiilen kentsel dönüşümü başlatmış oluyoruz" diye konuştu. Vali Karaloğlu, çalışmaların TOKİ aracılığıyla yürütüldüğünü aktardı.

YERİNDE DÖNÜŞÜM UYGULANIYOR

Karabağlar'da yerinde dönüşüm modelinin uygulandığını belirten Vali Karaloğlu, "Vatandaşımız mahallesinde kalmak istiyorsa burada üreteceğimiz yeni konutlardan da alabiliyor. 'Kamulaştırma bedelini istiyorum.' diyorsa vatandaşa bedelini veriyoruz, helalleşiyoruz ve tapu kamuya geçmiş oluyor. Her şeyi tamamlanan, tapu devirleri yapılan 8 binamızı yıkacağız" şeklinde konuştu.

Bölgede modern yaşam alanının kurulacağından bahseden Karaloğlu, "Buraya yapacağımız yeni mahalle ile insani koşulları yükselmiş, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatısıyla ve evlerinin kalitesiyle yeni bir cazibe merkezi oluşacak. Bitirdiğimizde hepimizin gönül rahatlığıyla oturacağı bir mahalleye dönüşecek. Diyarbakır'da başka noktalarda da kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Fiskaya bölgesinde Dicle ve Ferit Köşk mahallelerimizde de şu anda vatandaşlarla anlaşma süreçlerimiz devam ediyor. Orada da ödemelerimiz var. Yine Ben u Sen Mahallesi'nde daha önce 4 etap olarak surların etrafını açmıştık. Şimdi 5. etaba başladık. Orada da yine kentsel dönüşüm, kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Diyarbakır'ın özellikle Bağlar ilçesinde 8 mahallemizde bu çalışmalar devam ediyor ve tamamlanıncaya kadar durmadan çalışmalarımız sürecek" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum