Diyarbakır Fiskaya'da kentsel dönüşüm başladı

Diyarbakır'ın tarihi bölgesi Fiskaya'da dönüşüm çalışmaları başladı.

17 December 2021
Diyarbakır Fiskaya'da kentsel dönüşüm başladı Diyarbakır'da UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Hevsel Bahçeleri'nin yer aldığı Fiskaya bölgesinde kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları uygulanacak.

Çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, projenin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Büyükşehir Belediyesi olarak onlarla iş birliği yaptık. Onlar bize yetki devretti. Biz şimdi onların adına burada vatandaşlarımızla görüşmelerimizi yapıyoruz. Anlaştığımız vatandaşlardan konut isteyene konut, konutunun ve arsasının parasını isteyenlere de parasını vererek, vatandaşımızı bu bölgeden transfer ettikten sonra temizlik faaliyetleri içinde ihalemizi yaptık. Bölgeye makine sokmak çok mümkün değil. Hem arazi yapısı hem de evlerin birbirine çok yakın olması bakımından makine sokamıyoruz. Elle yıkım yaparak kentsel dönüşüm faaliyetlerine başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Fiskaya'nın kentin en değerli bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, "Hemen surların bitişiğinde, yanı başımızda Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri var. Burada yeşili Dicle ve Hevsel Bahçeleriyle buluşturacağız" diye konuştu.

YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bölgede vatandaşların mağdur edilmeyeceğinin altını çizen Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, "Vatandaşlarımızın bizden en çok talep ettiği konulardan biri yeşil alanın artırılması. Bu çalışmayla vatandaşımızın bu talebini de karşılayacağız. Çalışmaları vatandaşımızla beraber yürütüyoruz. Şu ana kadar 205 vatandaşımızla anlaştık. Helalleşerek, tokalaşarak anlaştık. Vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmedi ve edilmeyecek. Bunu buradan ilin valisi olarak söylüyorum. Vatandaşları mağdur etmedik ve etmeyeceğiz. Birinci önceliğimiz vatandaşlar" şeklinde konuştu.

Bölgede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkım çalışmaları başlatıldı. Kentsel dönüşüm projesi 5 etap halinde uygulanacak.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum